AB, çocuk istismarını önlemek için tartışmalı sohbet kontrol yasasını erteledi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

AB Konseyi, ciddi anlaşmazlıkları gerekçe göstererek, çocuk pornografisi amaçlı mesajlaşma uygulamalarındaki şifreli mesajların uçtan uca taranmasına ilişkin yasayı erteledi.

REKLAM

Avrupa Birliği'nin (AB) tartışmalı teklif ettiği Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Yönergesi'nin son taslağı Perşembe günü Belçika'nın başkenti Brüksel'de tartışıldı.

İnternette çocuk istismarının önlenmesi amacıyla WhatsApp ve Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarındaki şifreli mesajların uçtan uca taranmasına ilişkin düzenlemeye ilişkin oylama, devam eden ciddi anlaşmazlıklar nedeniyle ertelendi.

İsimsiz bir AB Konseyi kaynağına göre, çocukları çevrimiçi ortamda korumaya yönelik tartışmalı bir düzenlemenin oluşturulmasına ilişkin tartışmalar, üye ülkeler arasında öneriyi ileriye taşımak için yeterli anlaşma olmadığı için ertelendi.

Çocukları çevrimiçi ortamda korumaya yönelik düzenleme, Çocukların Cinsel İstismarı Yönetmeliği (CSAM) konusunda uzun süredir devam eden müzakerelerdeki çıkmazın üstesinden gelmeyi amaçlayan bir uzlaşmanın parçası. WhatsApp ve Messenger gibi şifreli mesajlaşma servislerini, tüm kullanıcıların görüntülerini tarayabilen gözetim teknolojisini içermeye zorlamak için “yükleme denetimi” kullanılmasını öneriyor.

Teklifin kabul edilmesi için toplam AB nüfusunun en az %65'ini temsil eden 27 ülkenin yarısından fazlasının (15) desteği gerekiyor. Aralarında Fransa'nın da bulunduğu bazı ülkeler, bu tedbirin, prensipte yalnızca gönderici ve alıcının erişebilmesi gereken şifreli iletişimin bütünlüğünü tehlikeye atabileceğinden korkuyor.

Kaynak, “Son birkaç saatte gerekli nitelikli çoğunluğa ulaşmanın mümkün olamayacağı netleşti” dedi ve istişarelerin sürdürülmesine karar verildiğini de sözlerine ekledi.

İlgili büyükelçiler Coreper II'nin 24 ve 26 Haziran tarihlerinde iki toplantısı planlandığından Belçikalıların önümüzdeki birkaç gün içinde genel bir anlaşma için tekrar toplanıp buluşmayacağı belli değil.

Kaynak, söz konusu düzenlemenin AB Konseyi için yüksek öncelikli bir konu olmaya devam ettiğini ve Avrupa Parlamentosu ile müzakereleri başlatmak için bir pozisyon bulma çabalarının devam edeceğini de sözlerine ekledi. Kaynak, “Bu, Konseyin çocukları iğrenç suçlardan korumaya devam etme yönündeki açık taahhüdüdür” diye ekledi.

Avrupa Değerler ve Şeffaflık Komiseri, çocukların cinsel istismarına yönelik materyallere ilişkin düzenlemenin bir gereği olarak şifrelemenin kırılmasının gerekli olduğunu kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir