Kuş gribine karşı aşı geliştiren Moderna'ya ABD'den 176 milyon dolar ödül

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı, kuş gribi salgınına karşı mRNA aşısı geliştirmek için Moderna'ya 176 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ineklerde kuş gribinin tespit edilmesinin ardından ülke genelinde salgınla ilgili endişeler artıyor.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, insanlarda kuş gribini tedavi edecek bir mRNA aşısının geliştirilmesini hızlandırmak için biyoteknoloji şirketi Moderna'ya 176 milyon dolar ödül verdiğini duyurdu.

Moderna'nın şu anda mRNA teknolojisi kullanılarak erken test aşamasında olan bir kuş gribi aşısı var ve bu, COVID-19'a karşı koruma sağlayacak aşıların hızlı bir şekilde geliştirilmesine ve piyasaya sürülmesine olanak sağlıyor.

Ancak ABD Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kuş gribinin H5N1 türü dışında bir tehdidin ortaya çıkması halinde projenin hızla başka bir grip türünü hedef almaya yönlendirilebileceğini vurguladı.

Ödülün finansmanının, potansiyel salgınlara yönelik tıbbi tedavilere odaklanan bir program olan Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA) tarafından sağlanacağı belirtildi.

H5N1 virüsü bu yılın başlarında ABD'deki ineklerde tespit edildi ve ülke genelinde 12 eyalette 135'ten fazla sürüye yayıldı. İnsanlar arasında da yayılan virüsün şu ana kadar üç kişiye bulaştığı belirlendi. Federal sağlık yetkilileri, bir bütün olarak nüfusa yönelik riskin düşük olduğunu vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir