ABD Başkan Yardımcısı Harris, Biden'ın yerini alacak başka bir “beyaz” adaydan endişeli

ABD Başkan Yardımcısı Harris'in ekibi, Demokratların Biden'ın yerine başka bir aday göstermesi halinde Harris'in göz ardı edilmesinin siyah seçmenler arasında “rahatsızlığa” yol açacağını söyledi.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Kasım ayında yapılacak 60. başkanlık seçimi öncesinde eski Başkan Donald Trump ile CNN'de canlı yayında çatıştı..

Yayın sırasında Trump'a üstünlük sağlayamayan Biden, kötü performansının ardından yaşıyla ilgili endişeler nedeniyle yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Amerikan başkanı ve yardımcısı Kamala Harris'in “Biden kampanyası” için oluşturduğu ortak ekip, Biden'ın yarıştan çekilmesi ve yerini daha genç bir adaya bırakması yönündeki çağrıları reddediyor.

Harris'in ekibi, siyahi bir kadının geride bırakılmasının “acı verici” olacağını öne sürerek Harris'in takımdan ayrılmasından dolayı hayal kırıklığına uğradı.

Kamala Harris'in bir müttefiki Politico'ya şunları söyledi: “İnsanların bu konuya geri dönmesi çoğumuz için çok rahatsız edici. Bunun insanlara ve Demokrat Parti'ye beyaz bir kişiyi tercih ettiğimiz yönünde bir mesaj gönderdiğinin farkında değiller.”

Başka bir kaynak şunu ekledi: “Güney Carolina'dan nüfuzlu ve vasıflı bir siyahi kadın başkan yardımcısını hırpalamaktan kurtulabileceklerini sanıyorlarsa, içgüdüleri sandığım kadar kötü.”

Harris'in ekibi, kendisi gibi siyah seçmenlerin oylarını kazanmak için başkan yardımcısının siyahi olmasının önemli olduğunu söyledi.

Demografik eğilimler hakkında bilgi veren ve kamuoyu araştırması yapan ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin verilerine göre, kasım ayında siyahi seçmenlerin yüzde 77'sinin Biden'a oy vermesi muhtemel.

Öte yandan 2020 yılında Biden'ı destekleyenlerin oranı yüzde 93 oldu.

Demokratlar içindeki muhalifler Harris'in genel olarak seçmenler arasında daha az popüler olduğuna dikkat çekiyor.

Anketler, Harris'in başkanlığa aday olması halinde Trump'ın yüzde altı puan farkla birinci olacağını gösteriyor. Şu ana kadar yapılan çoğu ankete göre Trump ve Biden başa baş durumda.

Perşembe günkü tartışmanın ardından henüz hiçbir Demokrat Biden'a adaylığı geri çekme çağrısında bulunmadı. Ancak parti stratejistleri, 81 yaşındaki Biden'ın zihinsel gerilemesinin Trump'ın yenilgisine engel oluşturabileceğinden korkuyor.

Bazı stratejistler, Ağustos ayında Chicago'da partinin yeni bir aday seçmesine olanak sağlayacak “tartışmalı bir kongre” yapılması çağrısında bulundu.

Kaliforniya ve Michigan valilerine “yedek aday” suçlaması

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ve Michigan Valisi Gretchen Whitmer şu ana kadar “yedek aday” spekülasyonunun merkezinde yer aldı.

Newsom ve Whitmer, Biden-Harris ortaklığına destek verdiklerini açıkladılar ve aday gösterme sürecine müdahale ettikleri yönündeki iddiaları yalanladılar.

Politico'ya göre Gretchen Whitmer, Cuma günü Biden'ın üst düzey kampanya yetkilileriyle bir araya gelerek medyadaki “yedek aday” iddialarının yanlış olduğu konusunda onlara güvence verdi.

Tartışmanın ardından MSNBC'ye konuşan Gavin Newsom, kendisini değiştirme çağrılarını reddetti ve Demokratlara Başkan Biden etrafında birleşme çağrısında bulundu.

“Bunun gereksiz ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Üzgünüm ama bu konuşmaları ne kadar çok yapmaya başlarsak, bunun demokrasimize, bu ülkenin ve dünyanın kaderine ve geleceğine hiçbir faydası olmayacak.”

REKLAM

Newsom, “Şu anda desteğimize ihtiyaçları var ve ben de tam olarak bunu yapmaya niyetliyim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir