Kripto para borsası BtcTurk hacklendi: 55 milyon doların çalındığı iddia edildi

Ünlü bir Bitcoin analisti, çalınan miktarın 55 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

REKLAM

Türkiye'nin en büyük kripto para borsası BtcTurk, cumartesi günü yaptığı açıklamada borsalarının bir siber saldırıya uğradığını belirtirken, popüler bir Bitcoin analisti çalınan para miktarının 55 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Açıklamada: “Ekiplerimiz, 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuza siber saldırı meydana geldiğini ve bunun sonucunda kontrolsüz atışlar yapıldığını tespit etti. Notta, “Sadece 10 kripto para biriminden oluşan sıcak cüzdanlardaki bakiyelerin bir kısmı söz konusu siber saldırıdan etkilendi ve varlıkların çoğunluğunun saklandığı soğuk cüzdanlarımız güvende” ifadesine yer verildi: “BtcTurk'ün mali durumu şu şekildedir: Bu saldırıdan etkilenen tutarların çok üzerinde ve kullanıcıların varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecek” diye konuştu.

Borsa ayrıca konuyla ilgili “kapsamlı bir soruşturma” yürüttüğünü ve güvenlik görevlilerini de konuyla ilgili bilgilendirdiğini söyledi.

“Ekiplerimiz konuyla ilgili kapsamlı araştırma yapıyor. Biz de resmi makamlarla temasa geçtik. Önlem olarak kripto para yatırma ve çekme işlemleri bloke edildi ve en kısa sürede çalışmalarımız tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır.”

Tanınmış bir Bitcoin analisti olan ZachXBT, bir gönderide şunları söyledi:

Kripto para birimleri Türkiye'de oldukça popülerdir ve ülke dünyanın dördüncü büyük kripto para alım satım piyasasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir