Eylül ayında düzenlenecek ücretsiz festivalde genç isimler halkla buluşacak – Son Dakika Kültür-Sanat->Haber Konserler

Ekonomik krizle birlikte konser bilet fiyatları her geçen gün artarken kaliteli ama ücretsiz etkinliklerin önemi de artıyor. Üç yıldır Türkiye'nin üç büyük şehrinde düzenlenen Sound of Europe, önemi giderek artan festivallerden biri.

Avrupa ağlarından biri olan EUNIC'in (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) girişimi ve Kadıköy ve Çankaya belediyelerinin katılımıyla başlatılan Avrupa'nın Sesi festivali bu yıl 14 ve 15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. İstanbul Kadıköy, Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve İzmir Bostanlı Seyir Terası yine aynı anda müzikseverlerle buluşacak. İstanbul'daki konserlerin yine Kadıköy'de yapılacağı kesin ancak yeri henüz belirlenmedi. Ancak Kalamış Parkı gibi bir açık hava mekanı etkinlik için çok uygun olacaktır.

Festival kapsamında Türkiye ve Avrupa'dan 50'nin üzerinde sanatçı 25'in üzerinde konser verecek. Avrupa'dan 13 müzik grubunu Türk sanatçılarla aynı sahnede buluşturarak ortak diyalog ve etkileşim platformu oluşturmayı amaçlayan festivalde atölye çalışmaları, ustalık sınıfları ve konserler de yer alıyor.

“ŞEHİR SAYISI ARTILABİLİR”

Geçtiğimiz gün Hollanda Başkonsolosluğu'nda düzenlenen basın toplantısında, Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu ile Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi David Naves şunları söyledi: “Avrupa'nın Sesi Festivali, Hollanda'nın Hollanda Başkonsolosluğu'ndaki ortak çabasının en güzel örneklerinden biridir. Tabii üçüncüsü yaklaştıkça festival dünyasına sabitlendiğimizi söyleyebilirim.” Toplantıda konuşan Avusturya Kültür Ofisi EUNIC temsilcisi Sylvia Neureiter, festivalin önemine değindi. Neureiter, gelecek yıldan itibaren ilgiye bağlı olarak yeni şehirlerin de festival programına dahil edilebileceğinin müjdesini verdi.

“CİDDİ ETKİLERİ OLDU”

Sound of Europe festivalinin yapımcısı ve yönetmeni Burçak Ada Kıral, konuşmasında şunları söyledi: “Sound of Europe çok genç bir festival ve şimdiden müzik sahnesinde ciddi bir etki yarattı. Müzik ve yaratıcılık tutkusundan güç alarak büyük bir ilerleme kaydettiğimize inanıyoruz. Farklı coğrafyalarda ve farklı müzik türlerinde adını duyuran Avrupa'nın yeni seslerini usta müzisyenlerle buluşturduk. “Bu yıl hız kesmeden size sürekli genişleyen bir müzik yelpazesi sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Festivalde sahneye çıkmaya yeni başlayan yetenekli ve başarılı genç müzisyenler yer alacak. Bunlardan Fransa'dan Yse, İtalya'dan Mezzotono, İspanya'dan Maruja Limon ve Lüksemburg'dan Triana & Luca gibi kişi ve gruplar sahne alacak. Festival tarihi yaklaştıkça Türk takımları açıklanacak. Detaylar: www.soundofeuropeturkey.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir