Kıdemli kaynaklar, Biden'ın çekilmesi halinde yerine geçebilecek en muhtemel adayın Kamala Harris olduğunu belirtiyor

Üst düzey kaynaklar, Kamala Harris'in başkanlık yarışından çekilmesi halinde ABD Başkanı Joe Biden'ın yerine geçebilecek en muhtemel aday olduğunu söylüyor.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimleri yaklaşırken, Başkan Joe Biden'ın yaşıyla ilgili endişeler nedeniyle adaylıktan çekilmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Biden'ın yarıştan çekilmesi durumunda Demokratların adayının kim olacağı sorusu kısık sesle dile getirilirken şu ana kadar öne sürülen birkaç alternatiften biri de ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'inki.

Biden kampanyasından, Beyaz Saray'dan ve konuyla ilgili mevcut tartışmalar hakkında bilgi sahibi olan Demokratik Ulusal Komite'den yedi üst düzey kaynak, Harris'in Biden'ın yerini alacak en güçlü aday olarak öne çıktığını söylüyor.

Kasım ayında yapılacak 60. başkanlık seçimi öncesinde Biden, CNN'de canlı olarak eski Başkan Donald Trump ile karşılaşacak.

Yayın sırasında Trump'a üstünlük sağlayamayan Biden, kötü performansının ardından yaşıyla ilgili endişeler nedeniyle yarıştan çekilme çağrısında bulundu.

Aralarında popüler Kaliforniya Kabinesi üyeleri Gavin Newsom, Michigan Valisi Gretchen Whitmer ve Pensilvanya Valisi Josh Shapiro'nun da bulunduğu çok sayıda önde gelen Demokrat, Harris dışında Demokrat valileri alternatif olarak önerdi.

İsimsiz üst düzey kaynaklar Harris'i görmezden gelmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Kaynaklara göre Harris, Demokratların adayı olması halinde Biden'ın kampanyasından toplanan parayı alacak ve kampanyanın altyapısını devralacak.

Kaynaklar ayrıca Harris'in tüm alternatifler arasında en yüksek desteğe sahip olduğuna dikkat çekerek, “ciddi olarak aday olarak değerlendirilebilecek Demokratlar arasında en yüksek anket sonuçlarına” sahip olduğunu belirtti.

Salı günü geç saatlerde açıklanan Reuters/Ipsos anketinde Harris, %42 ile Trump'ın bir puan gerisindeydi. Yüzde 43'lük bu marj, anketin yüzde 3,5'lik hata marjının içindeydi ve istatistiksel olarak Biden'ınki kadar güçlü bir sonuç ortaya koyuyordu.

Harris'in halihazırda ulusal göreve seçildiği ve Cumhuriyetçilerin yoğun incelemesine maruz kaldığı da belirtildi.

Biden'ın 2020 zaferinde kilit rol oynayan ABD Temsilcisi Jim Clyburn de Biden'ın adaylıktan çekilmesi halinde Harris'i Demokratların adayı olarak destekleyeceğini söyledi.

Hillary Clinton'ın 2008 ve 2016'daki kampanyasında çalışan Kaliforniyalı Demokrat stratejist Michael Trujillo, “Başkan yardımcısına karşı adaylığı kazanmak neredeyse imkansız” dedi.

Öte yandan Biden'ın adaylıktan çekilmesini herkes onaylamıyor.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Salı günü canlı yayında yaptığı açıklamada, Biden'ın “kötü bir gece” geçirdiğini ve Biden'ın kampanyasının devam edeceğini söyledi.

Harris'in yardımcıları, Biden ve Harris'in yer almadığı Demokrat aday hakkında tartışmayı reddetti ve “Başkan Yardımcısı Harris, Başkan Joe Biden ile ikinci dönem görev yapmayı sabırsızlıkla bekliyor” dedi.

Biden'ın kampanyası eyalet ön seçimlerinden sonra 3.894 delege topladı ve geriye yalnızca birkaç düzine “kararsız” delege kaldı. Bu delegelerin, Demokratların aday belirleme toplantısı öncesinde bu ay sanal bir toplantıda Biden'ı resmen aday göstermeleri bekleniyor.

Trujillo, “Tüm delegeler yalnızca Joe Biden delegeleri değil, aynı zamanda Kamala Harris delegeleri” dedi ve ekledi, “İlk günden itibaren 50 eyaletin tamamında önemli delegeler ve destek olacak.”

REKLAM

Demokratik Ulusal Komite'nin eski başkan vekili Donna Brazile de Biden'ın çekilmeye karar vermesi durumunda Harris'in hemen devreye girebilecek kişi olduğunu söyledi. Brazile, “İnsanlar başka bir süper kahramanı hayal edebilir, ancak bir süreç var ve en son kontrol ettiğimde bunun Biden-Harris bileti olduğunu gördüm; listede ikinci sırada yer alıyor” dedi ve Biden'ın Demokrat Parti'nin adayı olarak kalacağını ve “Hiçbir yere gitmeyeceğim.” .

Birçok Demokrat stratejist, ülkenin ilk siyahi ve kadın başkan yardımcısını başka bir aday lehine göz ardı etmenin, seçim sonuçlarının belirlenmesinde stratejik öneme sahip olan siyahi ve kadın seçmenlerin tepkisine yol açacağı görüşünde.

Kaynaklardan dördü, Harris'in CNN'in canlı yayınından sonra spekülasyonlarda sıklıkla gözden kaçırıldığını çünkü parti içindeki bazı etkili Demokratların onun Trump'ı yenebileceğini düşünmediğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri daha önce hiçbir kadının başkan seçildiğini görmemişti ve Harris, kendisini öne çıkarmakta zorlandığı bir rolde başkan yardımcısı olarak çok zaman harcadı. Geçen yıl kadar yakın bir tarihte bile Beyaz Saray ve Biden kampanyasındaki pek çok kişi Harris'in kampanya için bir sorumluluk olabileceğinden korkuyordu.

O zamandan bu yana Harris kürtaj hakları konusunda sesini duyurmayı başardı ancak bu bile onun anketlerdeki konumunu önemli ölçüde iyileştirmedi. Harris'in onay oranı %40'ın altında ancak son anketler onun Trump'ı yenme şansının Biden kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

REKLAM

Başkan yardımcısı, görev süresi boyunca cinsiyetçi ve ırkçı olduğu gerekçesiyle Cumhuriyetçilerin ve muhafazakar medyanın sürekli saldırılarına da maruz kaldı.

Son haftalarda Biden'ın yarıştan çekilmesini savunan üç Demokrat bağışçı, bu hafta Harris'i görmezden gelmenin “imkansız” olacağını düşündüklerini söyledi. Bağışçılar daha önce Biden'a alternatif olarak Whitmer ve Newsom'u önermişti.

Bir bağışçı, “Şu anda Demokrat parti içinde liderlik konusunda gerçek bir tartışma var, ama dürüst olmak gerekirse, bu konuda pek heyecanlanmıyorum… Harris'i görmezden gelmek imkansız olacak” dedi.

Başka bir bağışçı, “(Harris) kimsenin tercihi değil, ama evet, onu görmezden gelmek neredeyse imkansız” dedi.

Biden'ın eli yakın zamanda Kuzey Carolina'da prova edilen bir konuşma sırasında gösterdiği güçlü performansla güçlendi.

REKLAM

Eski Başkan Barack Obama'nın kampanyasında başkan yardımcısı olarak görev yapan Stephanie Cutter, “Başkan Biden adaydır ve öyle kalacaktır” dedi.

“Parti içi kavga isteyenler dikkatli olmalı çünkü bu Trump'ın zaferini garanti eder” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir