Almanya ve İsveç'te Suriye'de savaş suçları işledikleri şüphesiyle 7 kişi gözaltına alındı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Suriye'de işlenen “savaş suçları” ve “insanlığa karşı suçlar”la ilgili düzenlenen operasyonlarda dördü Almanya'da, üçü İsveç'te olmak üzere toplam 7 kişi gözaltına alındı.

REKLAM

Almanya ve İsveç'te 2012-2014 yılları arasında Suriye'de “insanlığa karşı suç” ve “savaş suçu” işlemek suçlamasıyla 7 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Çarşamba günü yapılan açıklamada, Avrupa Birliği (AB) adli işbirliği enstitüsü Eurojust, AB'nin AB polis teşkilatı (Europol) ve ismi açıklanmayan bazı Avrupa ülkelerinin katıldığı operasyon sonrasında şüphelilerden 4'ünün Almanya'da, 3'ünün ise İsveç'te yakalandığı belirtildi.

Alman Federal Savcılığı, gözaltına alınan kişilerin Suriye'de “sivilleri öldürdüklerinden veya öldürmeye teşebbüs ettiklerinden şüphelenildiğini” söyledi. Bazı şüphelilerin işkence yaptığından da şüpheleniliyor.

Almanya'da tutuklanan 4 kişinin isimlerinin Cihad A., Mahmoud A., Sameer S. ve Wael S. olduğu biliniyor.

Savcılık, insanlığa karşı suçların işlendiği iddia edilen dönemde milislerin Suriye rejimi adına Şam'da çoğunlukla Filistinlilerin yaşadığı El Yermuk bölgesini kontrol ettiğini söyledi.

Suriye rejimi Temmuz 2013'te bölgenin kontrolünü tamamen ele geçirdi. Bu durum gıda, su ve tıbbi malzeme sıkıntısına yol açtı.

Şiddet ve istismar

Diğer suçların yanı sıra, tüm şüphelilerin 13 Temmuz 2012'de Al Yarmouk'ta düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere yönelik şiddet içeren baskıya katıldığı ve özellikle sivil protestocuları ateş açarak hedef aldığı iddia ediliyor.

Protestolarda en az altı kişi öldü, çok sayıda kişi de ağır yaralandı.

Alman Federal Savcılığı da aynı dönemde bazı askerlerin bölgedeki sivilleri defalarca taciz ettiğini söyledi.

Bir vakada, Suriye askeri istihbaratına teslim edilen birinin işkence gördüğü bildirildi. Başka bir olayda ise bir kadının, oğlunun serbest bırakılmasının bedelini aile mücevherleriyle ödemeye zorlandığı ve tecavüzle tehdit edildiği iddia edildi.

Alman savcılar gizlilik kuralları nedeniyle şüphelilerin soyadlarını vermedi. Gözaltına alınanlardan Cihad A., Sameer S. ve Wael S. Suriye-Filistinli, Mazhar J. ise Suriye vatandaşı.

Dört kişi sırasıyla Berlin, Frankenthal ve güneybatı ve kuzeydoğu Almanya'daki Boizenburg yakınlarında tutuklandı. İsmi açıklanmayan ve tutuklanmayan bir diğer şüphelinin batıdaki Essen kentinde de evinde arama yapıldı.

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre duruşmalar önümüzdeki Pazartesi ve Salı günü yapılacak.

İsveçli yetkililer tutuklamalarla ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, gözaltının devam edip etmeyeceğine veya Cumartesi öğleden önce serbest bırakılıp bırakılmayacağına dair bir karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir