Kayseri'de çocuk istismarı suçlaması: Ülke genelinde 474 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı, olaylar sonrasında tutuklanan 285 kişiden 285'inin göçmen kaçakçılığı, yaralama, uyuşturucu, yağma, hırsızlık, cinsel taciz, tehdit ve hakaret gibi suçlardan sabıka kaydının bulunduğunu açıkladı.

REKLAM

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kayseri'de Suriyeli bir mültecinin çocuğa istismarda bulunduğu iddialarının ardından ülke genelinde Suriyeli mültecileri hedef alan olaylarda 474 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Yerlikaya, memuruyla ilgili paylaşımında

Yerlikaya, “Kayseri'de yaşanan çirkin olayın ardından dün gece ülkemizin bazı kentlerinde Suriyelilere yönelik provokatif eylemler gerçekleştirildi.”

Bakan Yerlikaya, “Yasadışı yollardan gerçekleştirilen provokasyon eylemleri” sonrasında 474 kişinin tutuklandığını açıklayarak, bunlardan 285'inin göçmen kaçakçılığı, yaralama, uyuşturucu, yağma, hırsızlık, cinsel taciz, tehdit ve hakaret gibi suçlardan sabıka kaydının bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlara provokasyonlardan uzak durma çağrısında bulunan Yerlikaya, şunları söyledi: “Devletimize ve milletimize karşı bu kumpasları organize edenler hak ettikleri karşılığı alacaktır.”

Ne oldu?

Suriyeli bir kız çocuğunun bir mülteci tarafından taciz edildiği iddialarının ardından Pazar akşamı Kayseri'de gerginlik yaşandı ve halk sokaklara döküldü.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Kayseri Valiliği, 5 yaşındaki çocuğa istismarda bulunduğu iddia edilen Suriyeli mültecinin tutuklandığını duyurdu.

Bakan Yerlikaya, dün yaptığı açıklamada cinsel istismar olayına karıştığı iddia edilen Suriyeli mültecinin tutuklandığını duyurdu.

Yerlikaya, şunları söyledi: “Kayseri'nin Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde dün gece, akrabası olan Suriyeli kız çocuğuna tacizde bulunan IA isimli Suriye vatandaşı, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edildi. Konuyla ilgili soruşturma derhal başlatıldı dedi.

Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü'nün (BMMYK) verilerine göre Türkiye'de kayıtlı 3,6 milyon Suriyelinin yanı sıra diğer uyruklardan yaklaşık 320 bin mülteci bulunuyor.

Ülkedeki düzensiz göçmenlerin sayısına ilişkin net ve resmi bir veri bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir