İsrail'in Halep'e saldırısı: Onlarca Suriyeli asker ve Hizbullah savaşçısı öldürüldü

Son yıllarda İsrail, Suriye'nin hükümet kontrolündeki bölgelerinde çok sayıda hedefe saldırılar düzenledi.

REKLAM

Suriye ordusu, İsrail'in Cuma sabahı Halep yakınlarındaki hava saldırılarında çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını söyledi.

Ordu, saldırılar sırasında çevrede ciddi hasar oluştuğunu duyurdu.

Suriye Savunma Bakanlığı ayrıca İsrail'in yerel saatle 01.45 civarında Halep'in güneydoğu kesiminde birçok bölgeyi vurduğunu ve çok sayıda sivil ve askerin öldüğünü bildirdi.

Londra merkezli sivil toplum kuruluşu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İsrail saldırılarında çoğu Suriyeli asker olmak üzere 42 kişinin öldüğünü bildirdi.

Ülke içindeki geniş ağıyla iç savaşı takip eden SOHR, İsrail'in Halep Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki Safira kasabasında bulunan Lübnan merkezli Şii örgütü Hizbullah'ın füze depolarını hedef aldığını bildirdi.

SOHR, 36 Suriyeli asker ve 6 Hizbullah savaşçısının öldürüldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını belirterek, olayı son yıllardaki en ölümcül saldırılardan biri olarak nitelendirdi.

Saldırılara ilişkin İsrailli yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadı.

İran'ın Suriye'de yerleşmesine izin vermeyeceğini söyleyen İsrail, son yıllarda Suriye'de hükümet kontrolündeki bölgelerde yüzlerce hedefe saldırı düzenledi.

Suriye'nin savaş öncesi ticari merkezi olan Halep, geçmişte de havaalanının kapatılmasına yol açan benzer saldırılara maruz kalmıştı.

Ancak bu sabahki saldırı doğrudan havaalanını vurmadı.

Gazze'deki savaş ve Lübnan-İsrail sınırında Hizbullah ile İsrail güçleri arasında devam eden çatışmalar nedeniyle Suriye'deki saldırılar son beş ayda arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir