Ermenistan'daki bankalar Rus Mir kartlarının kullanımını askıya aldı

Ermeni bankaları, Ukrayna'nın işgali üzerine Batı'nın Moskova'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Rus Mir ödeme kartlarıyla yapılan işlemleri durduracaklarını açıkladı.

REKLAM

Ermeni Bankalar Birliği, ülkedeki ticari bankaların “ikincil yaptırım riski nedeniyle Cumartesi gününden itibaren Mir kart hizmetini durduracağını” bildirdi.

Devlet kontrolündeki Rus bankası VTB Bank'ın Ermeni şubesi tarafından verilen Mir kartlarına istisna uygulanacağı belirlendi.

Batı'nın Moskova'ya küresel yaptırımlar getirmesinin ardından, Rusya'dan gelen nakit akışındaki büyük artış sayesinde Ermeni bankaları kârlarını üç katına çıkardı.

Binlerce Rus, muhaliflere yönelik baskılar ve savaş için zorunlu askerlik korkusu nedeniyle Ermenistan'a kaçtı. Ermeni şirketleri ayrıca Batı'da üretilen tüketim mallarını Rusya'ya yeniden ihraç ediyor.

Erivan neden bu adımı attı?

Erivan, Moskova'nın kendisini Azerbaycan'dan gelen sürekli güvenlik tehdidine karşı koruyamamasından şikayetçi.

Erivan, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı savaşı kaybettiği 2020 yılından bu yana Moskova'dan uzaklaşıyor. Geçen yıl Bakü ile tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesi arasındaki ilişkiler. yıldırım hızında bir operasyonla Kontrolü eline aldığında durum daha da kötüleşti.

Mir kartlarının kullanımının terk edilmesi, iki ülke arasındaki bir dizi diplomatik anlaşmazlığın sonuncusu oldu.

Bir hükümet yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Rus TV sunucusu Vladimir Solovyov'un programlarını yayınlamayı durduracağını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Solovoy'u “Kremlin'in en enerjik propagandacısı” olarak tanımlıyor.

Geçtiğimiz ay Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin Moskova liderliğindeki birçok eski Sovyet cumhuriyetinin oluşturduğu bir güvenlik ittifakı olduğunu açıklamıştı. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne Katılımını askıya aldığını ve başta Fransa ve ABD olmak üzere Batılı ülkelerle ortaklıklar kurmaya çalıştığını söyledi.

Ülke ayrıca Moskova'nın uyarılarına rağmen Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) resmi olarak şikayette bulundu. katıldı ve şimdi, Mart 2023'te çıkarılan ICC tutuklama emri uyarınca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ermenistan topraklarına ayak basması halinde tutuklamak Gereklidir.

Eylül 2022'de ABD Hazine Bakanlığı, Rus kartlı ödeme sistemi Mir kartlarına hizmet veren yabancı bankaları askıya aldı. ikincil yaptırımlarla Tehdit etmişti.

Hazine Müsteşarlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi Şubat ayında Rusya'nın bu sistemi Moskova'nın mali sistemini hedef alan Batı yaptırımlarından kaçınmak için kullandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir