İranlı General Hacızade: İsrail'e saldırmaya hazırız

İran Devrim Muhafızları Hava ve Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, nisan ayındaki saldırılarda İsrail'e en az 300 füzenin atıldığını açıkladı.

REKLAM

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun (IRGC) hava ve uzay kuvvetleri komutanı Emir Ali Hacızade, İsrail'e karşı yeni bir saldırı başlatma konusunda “kaygılı” olduğunu söyledi.

Pazartesi günü Gazze Şeridi'nde öldürülenlerin aileleriyle toplantı toplantıda Hacızade konuşmasında şunları söyledi: “Nisan ayında True Promise Operasyonu sırasında İsrail'e 300 füze fırlattık. True Promise 2 Operasyonu için kaç füze kullanılması gerektiğini bilmiyorum ama bu operasyonun fırsatını değerlendirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz”.

İran, İsrail topraklarına ilk doğrudan saldırısını 13 Nisan'da “Doğru Söz” adı verilen operasyonla başlattı. başarılı. Saldırılarda 350'den fazla drone ve füze kullanıldı.

Mehr haber ajansının haberine göre Hacızade, Nisan saldırılarına atıfta bulunarak, “'Gerçek Söz 2' operasyonunu gerçekleştirme fırsatına sahip olmayı umuyoruz” dedi.

Nisan ayında gerçekleştirilen ilk saldırının, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırıya misilleme olduğu bildirildi.

Saldırı, aralarında üst düzey bir komutanın da bulunduğu yedi İran Devrim Muhafızları (IRGC) subayının ölümüyle sonuçlandı.

Hacızade, İran'ın Lübnan'daki Hizbullah'a, Gazze'deki Hamas'a ve bu bölgelerdeki diğer milislere silah sağladığını doğruladı.

“Müttefiklerimizin Filistin, Lübnan ve diğer bölgelerde kullandığı silahlardan da anlaşılacağı üzere İran'ın önemli bir destek sağladığı açıktır. Biz sözlerimizi tutarlı bir şekilde yerine getirdik. Gelecekte de tereddüt etmeden bunu yapmaya devam edeceğiz.”

Hacızade, İran Devrim Muhafızları'nın daha önce gerçekleştirdiği iki saldırının ABD (ABD) ve İsrail'e karşı “caydırıcı” bir unsur oluşturduğunu söyledi.

Söz konusu saldırılardan ilki, İran'ın 2019 yılında ABD askeri insansız hava aracı (İHA) Global Hawk'ı, İran üzerinde casusluk görevinde olduğu iddiasıyla düşürmesiyle gerçekleşti.

İkinci olay, 2020 yılında İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD'ye ait bir drone tarafından saldırıya uğramasıyla meydana geldi. öldürülmek Misilleme olarak Batı Irak'taki Ayn el Esad hava üssüne ve Erbil'deki bir başka üsse 12'den fazla balistik füze ateşlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir