ICC, eski Rusya bakanı Shoigu ve genelkurmay başkanı Gerasimov için tutuklama emri çıkardı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, eski Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov hakkında tutuklama emri çıkardı.

REKLAM

Uluslararası Ceza Mahkemesi Salı günü eski Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov hakkında, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında işlendiği iddia edilen suçlar nedeniyle tutuklama emri çıkardı.

Geçtiğimiz ay Shoigu, savunma bakanlığı görevinden alındı ​​ve Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri olarak atandı.

Bu atama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ile savaşın başladığı 2022 yılından bu yana askeri komutanlığında yaptığı en önemli değişikliklerden biri.

Lahey mahkemesi, Shoygu ve Gerasimov'un Ukrayna'da sivillere yönelik saldırıları yönetmekten, savaş suçlarından ve insanlığa karşı işlenen insanlık dışı eylemlerden sorumlu tutulduğunu söyledi.

Karara ilişkin ICC basın açıklamasında şöyle denildi: “10 Ekim 2022 tarihinden en az 9 Ekim 2022 tarihine kadar Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna'nın elektrik altyapısına yönelik gerçekleştirdiği füze saldırılarından iki şüphelinin sorumlu olduğuna inanmak için makul gerekçelerin olduğu belirtildi. Mart 2023 Notta, “Bu dönemde Rus silahlı kuvvetlerinin bölgedeki birçok santral ve trafo merkezine yönelik çok sayıda saldırısı oldu” deniyor.

Açıklamada, Rusya'nın ICC üyesi olmadığı belirtilirken, Ukrayna'nın enerji altyapısının meşru bir askeri hedef olduğu ve sivilleri veya sivil altyapıyı hedef almadığı belirtildi. “Ukrayna da UCM'nin üyesi değil ancak saldırıya izin veren ülke, UCM'nin kendi topraklarında işlenen suçları kovuşturması gerekecek” dedi.

Uluslararası insancıl hukukun temel hedeflerinden birinin silahlı çatışmalarda sivillerin korunması olduğu ve uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerinden şüphelenilen eylemleri değerlendirirken, bu tür eylemlerin sivillerin emniyeti ve güvenliği üzerindeki etkisinin de dikkate alındığı belirtildi. yaşlılar, kadınlar ve çocuklar gibi en hassas gruplar her zaman dikkate alınacaktır.

Uluslararası Ceza Mahkemesi yargıçlarına göre saldırıların çoğunlukla sivillere yönelik olduğuna inanmak için makul nedenler var. Söz konusu dönemde beklenen sivil zararın ve askeri hedef olarak nitelendirilebilecek tesislere yönelik tesadüfi zararın, beklenen askeri avantajı açıkça aşacağı ve bu saldırıların savaş suçu teşkil ettiği belirtiliyor.

Putin için de tutuklama emri çıkarıldı

Shoigu ve Gerasimov hakkındaki tutuklama emirleri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından bu yana üst düzey Rus şüpheliler hakkında çıkarılan tutuklama emirlerinin toplamını sekize çıkardı. Bunlar arasında Ukraynalı çocukların Rusya'ya sınır dışı edilmesi nedeniyle savaş suçu işlediğinden şüphelenilen Putin de yer alıyor.

Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını ilk kez 2014 yılında işgal etmişti.

Kırım'ın işgalinden kısa bir süre sonra, etnik Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Donbass'taki Luhansk ve Donetsk oblastları, Rusya'nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş ilan etti ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdu. Daha sonra Rusya, Ukrayna'yı işgalinin bir parçası olarak bu iki cumhuriyeti ilhak etti.

Şubat 2022'de Rusya, Ukrayna'nın “Nazilerden kurtarılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye geniş çaplı bir işgal başlattı ve özellikle doğu Ukrayna'da çatışmalar hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir