Diyanet'ten Yapay Zeka Tabanlı Kur'an-ı Kerim'e EleştiriGPT: 'Fıkıh ve hadis olmadan İslam eksik kalır'

Euronews'e konuşan Diyanet İşleri yetkilileri, ChatGPT'nin Kur'an-ı Kerim uyarlamasını eleştirdi ve kutsal kitabın “İslam'ın tek kaynağı olmadığını” söyledi.

REKLAM

Yapay zeka teknolojileri üreten OpenAI'nin popüler chatbotu ChatGPT, Türkiye'deki bir yazılım mühendisinin çabalarıyla İslam'ın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim ile buluştu.

Bilgisayar Mühendisi Mustafa Akçakaya'nın “KuranGPT” adını verdiği bu dil modeli, inananlara erişim kolaylığı sunarken aynı zamanda eleştirilere de maruz kalıyor.

İsimlerinin açıklanmaması şartıyla Euronews'e konuşan Türkiye'nin din işleriyle ilgilenen en yüksek devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, KuranGPT'yi eleştirdi.

“İslam'ın bir bütün olarak Kur'an-ı Kerim'den ibaret olmadığını” ve “hadis, fıkıh gibi birden fazla farklı bilimden beslendiğini” belirten yetkililer, halen geliştirilme aşamasında olan GPT Kur'an'ın ” yanıltıcı olabilir.”

Hadis, Hz. Muhammed'e atfedilen sözleri ifade ederken, “fıkıh” ise İslam kanunlarının teorik ve pratik olarak uygulanmasına verilen addır.

KuranGPT'yi hazırlayan Akçakaya, ChatGPT'nin kullanıcılara sunduğu eğitilebilir bir dil modeli olan Custom GPT'ye Kur'an-ı Kerim'in Türkçe ve Arapça versiyonlarını tanıttığını ve halen geliştirilme aşamasında olan çalışmanın, Kur'an-ı Kerim'in referanslarıyla cevap verebildiğini söylüyor. kitap.

Akçakaya, Euronews'in röportaj talebine henüz yanıt vermedi.

KuranGPT ayrıca uzun zamandır tartışılan dini konularda kendisine yöneltilen soruları Kuran ayetlerine dayanarak cevaplayabilmektedir.

Mesela Türkiye'de de tartışmalara yol açan “miras” konusunda temel bir soru sorulduğunda KuranGPT, Nisa Suresi'nin 11, 12 ve 176. ayetlerine atıfta bulunarak uzun bir cevap veriyor.

ilk değil

KuranGPT, İslam ile yapay zekanın buluşmasının ilk örneklerinden biri olmasına rağmen İncil, Tevrat gibi kutsal kitaplar için hazırlanmış CustomGPT örnekleri de bulunmaktadır.

Bunlardan en bilineni İncil için hazırlanan BibleGPT'dir.

Model, Tevrat (Eski Ahit) ve İncil'i (Yeni Ahit) kapsayan tüm metinleri inceleyip açıklayabileceği iddiasındadır.

Ayrıca iki şablon daha vardır: yalnızca Tora için olan TorahGPT ve İncil için tasarlanmış GospelGPT.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir