Hamas'tan İsrail'e çağrı: “Gazze'de ateşkese hazırız”

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Hamas, İsrail'le dokuz aydır sürdürdüğü savaşta ateşkese hazır olduğunu duyurdu.

REKLAM

Bir dönem Hamas'ın Beyrut ve Tahran'daki temsilcisi olan ve şu anda medyadan sorumlu olan Usame Hamdan, Cumartesi günü Lübnan'da düzenlenen bir toplantıda ateşkese hazır olduğunu duyurdu ancak görüşmelerde ilerleme kaydedilmedi.

Her türlü ateşkes önerisine olumlu yaklaşacaklarını belirten Hamdan, ABD ve Arap ülkelerinin ateşkes çabalarının Hamas ile İsrail arasındaki çatışmayı kalıcı olarak durdurmaya çözüm sağlayamayacağını söyledi.

Hamas, ateşkese varılabilmesi için İsrail ordusunun Gazze'den kalıcı olarak çekilmesi çağrısında bulunuyor. İsrail tarafı ise Hamas tamamen yok edilene kadar anlaşmaya varılamayacağını, yalnızca geçici bir ara verilebileceğini vurguluyor.

Hamas medya şefi Hamdan, İsrail'in mevcut savaş politikasında ABD'nin de parmağı olduğunu ve Hamas yetkililerinin İsrail'in taleplerine uyma konusunda baskı altında olduğunu söyledi.

Hamdan, “Hamas bir kez daha kalıcı ateşkesi destekliyor. Gazze Şeridi'nden kapsamlı bir çekilmeyi ve ciddi bir değişim anlaşmasını garanti eden her türlü öneriye olumlu yanıt vermeye hazırız.” dedi.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir