Binlerce kişi ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunmak için Tel Aviv'de toplandı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Binlerce insan Hamas'ın rehinelerini serbest bırakmasını ve Gazze'de derhal ateşkes ilan etmesini talep etmek için Tel Aviv sokaklarına döküldü.

REKLAM

Gazze'de aylardır devam eden savaşa karşı protestolar devam ediyor.

Cumartesi akşamı İsrail'de on binlerce insan bir kez daha toplandı. Hamas'ın rehineleri serbest bırakmasını isteyen protestocular, İsrail hükümetine de ateşkes çağrısında bulundu.

Protestocular, hükümetin Hamas'la ateşkes sağlanması için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söylüyor.

Gösterilere katılanlardan Lee Siegel, şunları söyledi: “Bu gece buraya 267 gündür Gazze'de tutuklu bulunan kardeşim Keith için geldim. O yüzden buradayım. Şartlar ne olursa olsun anlaşmaya varılmalı.” Savaş sona ermeli. Kardeşim eve dönmeli.”

Yürüyüşçülerden bazıları, geçtiğimiz Ekim ayında İsrail'e düzenlenen saldırı sırasında Hamas'ın yakaladığı kişilerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar taşıdı.

Protestocular ayrıca Gazze'de 38.000'den fazla Filistinlinin ve en az 318 İsrail askerinin ölümüne yol açan yaklaşık dokuz aydır süren çatışmanın sona ermesi için “derhal ateşkes” çağrısında bulundu.

“Rehineleri serbest bırakın” ve “derhal ateşkes” mesajlarının güçlü bir şekilde dile getirildiği gösteride, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun istifasını ve ülkede erken seçime gidilmesini isteyenlerin de yer aldığı görüldü. Aktivistler, Netanyahu'nun siyasetteki geleceği için rehinelerin hayatlarını göz ardı ettiğini söylüyor.

Kuzeni Carmel'in halen Gazze'de esir tutulduğunu belirten Snir Daan, şunları söyledi: “Bu savaşın devam etmesi, İsrail tarafından rehinelerin öldürülmesi anlamına geliyor. Netanyahu bunu yapmadığını defalarca söyledi. Ateşkesi kabul edecek, bu anlaşmayı sabote etmesine bile izin verilmemeli” dedi.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir