Fransa'da genel seçimler için oy verme işlemi başladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Seçim sonuçlarına bağlı olarak, Nazi döneminden bu yana ilk kez Fransız hükümeti aşırı sağcıların eline geçebilir.

REKLAM

Fransa'da milyonlarca seçmen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrasında aldığı erken seçim kararının ardından Pazar günü sandık başına gidecek.

Ülke genelinde genel seçimlerin ilk turu için oy verme işlemleri başladı.

İki turlu seçimlerde halk, Fransa Ulusal Meclisi'nin 577 sandalyesine karar verecek.

Sonuçların Avrupa mali piyasalarını, Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteği ve nükleer anlaşmaları doğrudan etkileyeceğine inanılsa da birçok Fransız, Macron'un liderliğini, enflasyonunu ve “halktan kopuk” olmakla suçladığı ekonomik kaygılarını dikkate alıyor. Gündem.

Marine Le Pen'in kurduğu aşırı sağ Ulusal Ralli (RN) partisi, seçim kampanyaları sırasında Çin'deki sosyal medya uygulaması TikTok ve diğer uygulamalar aracılığıyla göçmen karşıtı duruşunu ve kamuoyunda Macron'a yönelik eleştirilerini sıklıkla dile getiriyordu.

Fransız solunun yeni koalisyonu olarak ortaya çıkan Yeni Halk Cephesi (NPF), Macron'un Rönesans Partisi ve iktidar ortakları Hareket ile “Hep Birlikte Cumhuriyet İçin” başlığı altında merkezci ittifaka da seçim için meydan okuyor. Demokrasi (MoDem) ve Ufuklar için.

Fransa'nın denizaşırı bölgelerinde oy verme işlemi daha erken başlarken, ana karada sandıklar TSI 09.00'da (06:00 GMT) açıldı. İlk sonuçların yerel saatle 20.00'de kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor ve kazanan, resmi olmayan sonuçlara göre gecenin ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

IFOP Fiducial'ın son anketine göre Ulusal Birlik partisi yaklaşık %36 oy alarak birinci olacak.

Ülkede yükselen aşırı sağa karşı oluşturulan merkezci, solcu ve yeşillerin sol ittifakı Yeni Halk Cephesi ankette yüzde 28 civarında oy alırken, cumhurbaşkanının merkez sağ partisi Macron, Rönesans, Rönesans gibi iddialar öne sürüldü. oyların yaklaşık yüzde 20'sini alacak.

577 sandalyeden oluşan Fransız Parlamentosu'nda çoğunluğun elde edilebilmesi için 289 sandalyenin kazanılması gerekiyor.

Ankete göre Ulusal Ralli partisinin 260 ile 295 arasında sandalye alması gerekiyor.

Macron'un partisi seçimi kaybederse rakip partiden bir başbakanla çalışmak zorunda kalacak.

Ulusal Birlik'in kazanması halinde Bardella'nın Fransa'nın bir sonraki başbakanı olması beklenirken, bu durumda cumhurbaşkanı ve başbakanın farklı partilere mensup olduğu bir “birlikte yaşama” senaryosu ortaya çıkıyor.

Fransız kökenli “bir arada yaşama” kavramı siyasette “birlikte yönetmek” anlamında kullanılmaktadır.

Muhafazakar Başkan Jacques Chirac ve sosyalist Başbakan Lionel Jospin'in hükümette birlikte görev yaptığı son dönemler 1997 ile 2002 yılları arasındaydı.

Siyasi tarihçi Jean Garrigues, “Birlikte yaşama durumunda uygulanan politikalar ağırlıklı olarak başbakanın politikalarıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir