“Engellilerin ÖTV'siz araç satın alma hakkı kaldırıldı”

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı yeni vergi paketinde engellilere uygulanan özel tüketim vergisi indiriminin kaldırılacağı belirtildi.

REKLAM

Önümüzdeki hafta TBMM gündemine gelecek yeni vergi reform paketinde engellilere uygulanan özel tüketim vergisinin (ÖTV) kaldırılacağı söylendi.

Cumartesi günü Sözcü gazetesinde yayınlanan ve Erdoğan Süzer imzalı habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan vergi reform paketi taslağında engellilerin ÖTV'siz araç satın almasının engellenmesini sağlayacak bir madde yer alıyor.

Daha önce bu haktan yararlanmak isteyen engelliler Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvurmuştu.

Taslak pakette yer alan maddeye göre, “yoksul olduğunu belgeleyen” engelliler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan “araç alımında destek” isteyecek. Ancak “araç alım desteğinden” yararlanan kişilere yönelik engelliliğe yönelik sosyal destek durdurulacak.

Taslak vergi paketindeki ilgili madde hakkında Süzer'e konuşan Anadolu Engelliler Birliği Derneği (AEBD) Başkanı Burhan Gümrükçü, engellilerin “gelir şartlarına” tabi olacağını söyledi.

Gümrükçü, “Bu, engelli bireyin ÖTV'siz araç alma hakkını açıkça yok etmektedir” dedi. Ekledi.

Engelli oranı yüzde 90 ve üzerinde olan bireyler, 2024 yılı için özel tüketim vergisi olmadan tüm vergi kalemleri dahil satış fiyatı 1,59 milyon TL'yi aşmayan yeni binek otomobil satın alabilecek.

Şu anda engelliler bu haktan yalnızca beş yılda bir yararlanabiliyor ve ilk beş yıl içinde aracını satamıyor veya devredemiyor.

Engelli oranı yüzde 40 olan vatandaşlar sadece “kullanacakları” araçlar için indirimlerden yararlanırken, yüzde 90 engelli oranı olan kişilerin birinci derece yakınları da bu indirimlerden yararlanabiliyor.

İki seçenek üzerinde çalışılıyor

Sabah gazetesinin Barış Şimşek haberinde bu hakkın “bazı engellilerin yakınları tarafından istismar edilmesi” olduğu ve devletin 48 milyar liralık mali kayba uğramasına neden olduğu belirtildi.

Şimşek'in haberine göre, vergi paketiyle gelecek düzenleme için iki seçenekli bir plan geliştirildiği öğrenildi.

Birinci hipotezde, muafiyetten yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması, araçların miras yoluyla mirasçılara devredilmesine ilişkin vergilerin ödenmesi ve her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın artırılması gibi hususlar ele alınmıştır. Bu oranın yarısı tartışılıyor.

İkinci alternatif plan ise Tüketim Vergisi Özel Kanunu'ndaki istisnanın kaldırılması ve teşvikin sosyal yardım şeklinde sağlanmasını içeriyor.

Engelli bireylerin gelir gereksinimini karşılama zorunluluğu ve satın alınacak araçların yerli olması gibi kriterlerin yerli olması gerekiyor. Bu esaslara dayanarak ilgili bakanlık araç alımında nakit desteği sağlanması için çalışıyor.

Ek kaynaklar • Sözcü ve Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir