Diyarbakır'da “Gazze” protestosu: Tekbir getirerek Burger King'e girdiler

Diyarbakır'da büyük bir grup, İsrail'in Gazze'yi işgaline “tepki” olarak tekbir getirerek Burger King şubesini bastı.

REKLAM

İsrail'in Gazze'yi işgal etmesine ve ABD'nin İsrail'e verdiği desteğe “tepki” olarak cumartesi günü öğle saatlerinde kalabalık bir grup Diyarbakırlı, şehrin Sur semtindeki Burger King şubesine baskın düzenledi.

“Kahrolsun ABD” ve “Kahrolsun Siyonizm” pankartları taşıyan aktivistlerin şube içinde tekbir attığı görüldü.

Aynı saatlerde bir başka grubun da Sur'daki Starbucks şubesine giderek benzer eylemi tekbir getirerek yaptığı iddia edildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre aktivistler, Starbucks ve Burger King'in şubelerine giderek işletmelerin maddi zarara uğramadan kapatılmasını talep etti.

Burger King, resmi Instagram hesabından ülkedeki yerel işletmecisinin İsrail ordusuna gıda desteği sağladığını paylaşmasının ardından tepkilerin odağı haline geldi.

Artan boykot çağrılarının ardından Burger King İsrail, gönderiyi hesabından kaldırmak zorunda kaldı.

Burger King'in Türkiye operasyonları 2010 yılından bu yana bir Türk şirketi olan TAB Gıda tarafından yürütülmektedir.

Güney'de yapılan etkili boykot çağrılarının ardından bazı esnafın İsrail yanlısı olarak algılanan markaların ürünlerini raflardan kaldırdığı, özellikle de İsrail yanlısı olarak algılanan markaların en çok hedef aldığı markalardan biri olan Coca-Cola'nın dolaplarını devrettikleri biliniyor. İsrail karşıtı İsraillileri boykot ediyor.

Gazze'nin işgaline tepki olarak dünyanın birçok ülkesinde İsrail karşıtı boykotlar yıllardır sürüyor.

Boykot kampanyalarının hedefi olan Starbucks, 2024 yılının ilk çeyreğinde gelir kaybı bildirdi. Şirketin Ocak-Mart döneminde 9,1 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyordu. Ancak %2'lik kaybın ardından miktar 8,6 milyar dolara düştü.

Starbucks CEO'su Laxman Narasimhan, “Bu çeyrekteki performansımız hayal kırıklığı yarattı ve beklentilerimizi karşılamadı” dedi ve uzun vadeli büyüme fırsatlarına olan güvenlerini koruduklarını ancak “ters rüzgarların” hâlâ estiğini ekledi.

Boykottan etkilenen bir diğer fast food zinciri McDonald's'ın yönetim kurulu başkanı (CEO) Chris Kempczinski, gelir kaybının Orta Doğu'daki olaylardan kaynaklandığını, Endonezya ve Müslüman ülkelerden etkilendiklerini söyledi. Malezya.

Boykot nedeniyle KFC, Malezya'daki 100 şubesini kapatmak zorunda kaldı.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

REKLAM

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir