Danimarka'nın “Notre Dame'ı” olarak tanımlanan 400 yıllık Borsa binasında yangın çıktı.

Yangın, şehir sakinleri tarafından 2019'da yanan Paris katedraline atıfta bulunarak Danimarka'nın “Notre Dame'ı” olarak tanımlandı.

REKLAM

Alevler, bir zamanlar Danimarka'nın finans merkezi olan 17. yüzyıldan kalma eski Borsa'nın çatısını sardı ve sembolik kulesi çöktü.

İç içe geçmiş dört ejderha kuyruğu şeklindeki karakteristik kulesi 56 metre yüksekliğe ulaşıyordu.

Tadilat çalışmaları nedeniyle üzeri iskele ve koruyucu plastik örtülerle kapatılan binada çıkan yangının çıkış nedeni henüz bilinmese de olayda can kaybının olmadığı bildirildi.

Yangın, birçok kent sakini tarafından “Danimarka'nın Notre Dame'ı” olarak tanımlandı. Fransa'nın başkenti Paris'teki Notre Dame Katedrali, 2019 yılında ciddi bir yangına maruz kaldı. yerlebir edilmişkatedralin sembolik sarmal kulesi çöktü.

400 yıllık tarih

Başkent Kopenhag'da parlamentonun bulunduğu Christiansborg Sarayı'nın yanında yer alan bina, şehrin ünlü turistik mekanlarından biriydi ve birçok değerli sanat eserini barındırıyordu. İnşaatı 1625 yılında tamamlanan bina aynı zamanda Danimarka Ticaret Odası'nın genel merkezini de barındırıyordu.

Olaydan hemen sonra bina boşaltılırken, tabloları kurtarmak için binaya koşan kişiler görüldü.

Danimarka Kültür Bakanı Jakon Engel-Schmidt, yoldan geçenlerin acil durum ekiplerinin “sanat hazinelerini” kurtarmasına yardımcı olduğunu görmenin “etkileyici” olduğunu söyledi.

Yangın nedeniyle eski borsanın bulunduğu cadde üzerinde bulunan bir başka Meclis binası ve aralarında Maliye Bakanlığı'nın da bulunduğu çok sayıda bina boşaltıldı. Polis binanın bulunduğu alanın girişini kapattı.

Kentin saray adası olarak bilinen Slotsholmen bölgesinde yer alan bina, Kopenhag'ı büyük bir ticaret merkezine dönüştürmek amacıyla Danimarka kralı IV. Christian tarafından Hollanda Rönesans tarzında inşa edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir