Zelenskiy'den müttefiklere “İsrail için birlik” çağrısı: Ukrayna'ya da aynı desteği verin

Ukrayna cumhurbaşkanı, NATO üyesi olmayan İsrail'e verilen desteği örnek gösterdi. Ukrayna'dan da destek çağrısında bulundu

REKLAM

Ukrayna cumhurbaşkanı müttefiklerinden İsrail'in savunması için “siyasi irade” istedi.

Zelensky, Telegram'daki paylaşımında şunları söyledi: “Özgür dünya, İsrail'i savunarak böyle bir birliğin sadece mümkün değil, aynı zamanda yüzde yüz etkili olduğunu da gösterdi.”

Cumhurbaşkanı, “Aynı şey, İsrail gibi NATO üyesi olmayan Ukrayna'yı terörden korumak için de mümkündür.” dedi.

Son aylarda Ukrayna, Rus saldırılarını püskürtmek için acilen ihtiyaç duyulduğunu söylediği hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere Batı'dan gelen yardımlardaki gecikmeler hakkında açıkça konuştu.

Ukrayna'dan daha fazla yardım istiyoruz

Zelensky bu tepkisini son açıklamasında şu sözlerle dile getirdi: “Rus saldırılarının yoğunluğu daha fazla birlik gerektiriyor.”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da daha önce düzenlediği basın toplantısında Batı'nın İsrail'e verdiği desteği hatırlatarak, “mümkün olan en kısa sürede” daha fazla destek çağrısında bulundu.

Kuleba, Norveçli mevkidaşı ile yaptığı açıklamada, “Müttefikler çok koordineli bir şekilde birlikte hareket ettiğinde İsrail'de hiçbir füzenin hedefi vurmadığını, hedeflere ulaşmadığını görüyoruz.”

İran, 1 Nisan'da Şam'daki konsolosluğuna düzenlenen ölümcül saldırıya misilleme olarak hafta sonu İsrail'e yüzlerce insansız hava aracı ve füze fırlattı.

İsrail ordusu, ABD ve diğer müttefiklerinin yardımıyla hava tehditlerinin yüzde 99'unu önlediğini ve gece saldırısının yalnızca küçük hasara yol açtığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir