BM: Her gün 1 milyardan fazla yemek israf ediliyor

Birleşmiş Milletler'in yeni raporuna göre 2022 yılında dünya çapında üretilen gıdanın %19'u israf edilecek.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), 2022 yılında dünya çapında her gün 1 milyardan fazla öğünün israf edileceğini, yaklaşık 783 milyon insanın ise açlıkla mücadele ettiğini bildirdi.

UNEP, “Uluslararası Sıfır Atık Günü” münasebetiyle Gıda Atığı Endeksi 2024 Raporu'nu yayınladı.

Sonuç olarak, 2022 yılında 1,05 milyar tondan fazla gıda atığı üretildi; bu, kişi başına 132 kilograma ve dünya çapında tüketilen gıdanın 5'te 1'ine denk geliyor.

Dünya çapında yaklaşık 783 milyon insan açlıkla mücadele ederken ve her 3 kişiden 1'i gıda güvensizliği yaşarken, 2022 yılında dünya genelinde günde 1 milyardan fazla yemek israf edildi.

Gıda atıkları yıllık sera gazı emisyonlarının yaklaşık %10'unu oluştursa da bu oran havacılık sektörünün yaklaşık 5 katıdır. Atıkların maliyeti 1 trilyon dolar civarında.

Raporda görüşlerine yer verilen UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, “Dünya çapında gıda israfı böyle devam ederse milyonlarca insan açlıktan ölecek” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Gıda israfının iklimi ve çevreyi de olumsuz etkilediğini belirten Andersen, ülkelere israfın önlenmesi çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir