31 Mart seçimleri: İstanbul'daki Kürt seçmen hangi adaya oy verecek?

Araştırmacılara göre Kürt seçmenin önemli bir kısmı Pazar günü yine taktiksel olarak oy kullanacak.

REKLAM

AK Parti'nin ve İstanbul'daki bir önceki muhafazakar yönetimin 25 yıllık iktidarına son veren 2019 yerel seçimlerini Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasında Kürt seçmen önemli rol oynadı. Araştırmacılara göre Kürtler pazar günü bir kez daha kendi partilerini bir kenara bırakıp Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rakibine oy verecek.

İstanbul anketleri CHP'li İmamoğlu ile rakibi AKP'nin başa baş olduğunu, Demokrat Parti'nin adayının ise geride kaldığını gösteriyor. Bu durum Kürt parti seçmenini hangi adayı destekleyeceği konusunda ikilemde bırakıyor.

SAMER anket şirketinden Yüksel Genç'e göre Demokrat Parti taraftarlarının yüzde 40'ı İmamoğlu'na oy verecek.

Yüksel Genç, “Partinin adayına oy vermeyi düşünüyorlar ama AK Parti'nin kazanmasını istemiyorlar” dedi. dedi.

Yaklaşık yüzde 10 sandalyeyle meclisteki üçüncü büyük parti olan DEM, kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olan HDP'nin halefi konumunda.

Rawest Araştırma direktörü Roj Girasun, Reuters'e yaptığı açıklamada, DEM ile ana muhalefet partisi CHP'nin İstanbul'un bazı bölgeleri konusunda anlaşmaya vardığını, bunun da DEM seçmeninin İmamoğlu'nu desteklemesini kolaylaştırdığını ve seçmenlerin yaklaşık yarısının bu yönde olduğunu söyledi. .

DEM'in İstanbul belediye başkan adayı Meral Danış Beştaş, taktik oylama fikrini reddediyor.

Meral Danış Beştaş bir röportajında ​​şunları söyledi: “Her partinin kendi politikasını yürütmenin temel görevi olduğuna inanıyorum.” dedi.

Beştaş'ın tutumu güç göstermek isteyen DEM seçmenleri tarafından destekleniyor.

Son dönemde Kürt siyasetinin önde gelen isimleri, Türkiye'nin yaklaşık yüzde 15-20'sini oluşturduğuna inanılan Kürtlerin kültürel haklarının artırılması taleplerini karşılamak için yeni bir barış sürecinin başlatılması yönünde çağrıda bulundu.

Ancak araştırmacı Girasun'a göre bu, MHP'nin müttefiki AK Parti'nin planlarının bir işareti değil, Kürtlerin barış umudunun ifadesidir.

Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinin çözüm sürecinde muhatap olarak gösterdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çağrılara Diyarbakır Meydanı'nda yanıt verdi. Erdoğan, “Teröristlere ve terör örgütünün öncülüğünde siyaset yapanlara kapımız kapalıdır” dedi.

DEM'in İstanbul adayı Beştaş, şu anda barış sürecine dönüşe dair bir işaret olmadığını ancak demokratikleşmenin Kürt sorununun çözümünü gerektirdiğini söylüyor:

“Nüfusun dörtte birinin ötekileştirildiği, ayrımcılığa uğradığı, taleplerinin karşılanmadığı bir Türkiye demokratik olamaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir