Almanya ve Fransa tankların ortak üretimi konusunda anlaşmaya vardı

Almanya'nın Leopard ve Fransa'nın Leclerc sistemlerinin yerini alması beklenen tank, FCAS olarak bilinen yeni nesil savaş uçağının üretilmesi hedefinin ardından iki ülke arasındaki en büyük ikinci silah endüstrisi projesi olma özelliği taşıyor.

REKLAM

Almanya ve Fransa, Ana Kara Savaş Sistemi (MGCS) olarak bilinen yeni nesil tankın nasıl geliştirileceği ve iki ülke arasında görevlerin nasıl paylaşılacağı konusunda “belirleyici bir atılım” olarak görülecek bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. ülkeler.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Fransız mevkidaşı Sebastien Lecornu ile yaptığı konuşmada, “Bu bir kilometre taşı olmanın ötesinde tarihi bir an” dedi.

Almanya'nın Leopard ve Fransa'nın Leclerc sistemlerinin yerini alması beklenen tank, FCAS olarak bilinen yeni nesil savaş uçağının üretilmesi hedefinin ardından iki ülke arasındaki en büyük ikinci silah endüstrisi projesi olma özelliğini taşıyor.

Cuma günü imzalanan anlaşmanın, iki ülke arasında sanayi hacimlerinin adil paylaşımına yönelik bir anlaşma sağladığını açıklayan Pistorius, kalkınmanın ilk aşamasını başlatacak resmi bir belgenin 26 Nisan'da Paris'te imzalanacağını sözlerine ekledi.

Berlin'de düzenlenen basın toplantısında Fransız Lecornu, FCAS savaş uçağı programının da “iyi bir ilerleme” kaydettiğini söyledi ancak gelişiminin durumu hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Lecornu, bakanların ve ekiplerinin, tank üreticisi KNDS'nin yedek parça üretmek ve yerel işçileri eğitmek üzere Ukrayna'da yerel bir yan kuruluş kurmasına izin verilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

Lecornu, “Alman ve Fransız şirketi KNDS'nin (…) Ukrayna'da yerel bir birim ile kurulacağını duyuruyoruz” dedi.

Tank üreticisi KNDS, Fransa'nın Nexter ve Almanya'nın Krauss-Maffei-Wegmann şirketlerinin çatı şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir