Gazze'de acil ateşkes yasası Çin ve Rusya tarafından reddedildi

BM Güvenlik Konseyi'nde Amerika'nın Gazze'de derhal ateşkes çağrısı yapan kararı Rusya ve Çin'in vetosu nedeniyle reddedildi.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya ve Çin'in veto etmesi üzerine ABD'nin Gazze'de “derhal ateşkes” çağrısında bulunan karar taslağını reddetti.

Tasarı, aralarında Rusya ve Çin'in de bulunduğu 15 üyeli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin üç üyesi tarafından reddedilirken, 11 ülke lehte oy kullanırken bir üye çekimser kaldı.

Moskova, Washington'u İsrail'e baskı yapmayarak “ikiyüzlülük gösterisi” yapmakla suçladı.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, oylama öncesinde yaptığı açıklamada, ülkesinin derhal ateşkesi desteklediğini ancak ABD'nin önerdiği taslakta kullanılan dili eleştirdiğini söyledi.

Nebenzia, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD'nin BM Daimi Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield'ı “siyasi” nedenlerle “uluslararası toplumu aldatmakla” suçladı.

Ayrıca Nebenzia, taslağın son derece siyasi olduğunu belirterek İsrail'in Refah'taki askeri operasyonuna yeşil ışık yaktı.

Rusya Büyükelçisi Nebenzia toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu, İsrail'in ellerini serbest bırakacak ve tüm Gazze'nin ve tüm nüfusunun yıkım, yıkım veya sürgünle karşı karşıya kalmasına yol açacaktır.”

Washington tarafından sunulan karar taslağı, sivilleri koruyacak ve insani yardımın ulaştırılmasına olanak sağlayacak, yaklaşık altı hafta sürecek “acil ve kalıcı bir ateşkes” çağrısında bulundu.

ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Konseyin ezici çoğunluğu karar lehinde oy kullandı ancak ne yazık ki Rusya ve Çin veto yetkilerini kullanmaya karar verdi.”

Toplantı sırasında Nebenzia, “Bu, İsrail'in ellerini serbest bırakacak ve tüm Gazze'nin ve tüm nüfusunun yıkım, yıkım veya sürgünle karşı karşıya kalmasına yol açacaktır” dedi.

Çin BM misyonunun yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tasarı her zaman en temel konu olan ateşkesten uzak durdu. Nihai metin belirsizliğini koruyor ve ne acil bir ateşkes çağrısı yapıyor, ne de kısa vadeli bir ateşkesin sağlanması sorusuna yanıt veriyor. Evet Bu, açık bir ayrılıktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin fikir birliği, uluslararası toplumun beklentilerinin çok ötesinde.” Derhal ateşkes, hayat kurtarmak, insani yardım erişimini genişletmek ve büyük ölçekli çatışmaları önlemek için temel bir ön koşul olsa da, ABD taslağı, tam tersine, ateşkes için bir ön koşul sağlıyor; kabul edilemez “Proje, özellikle İsrail'in Refah'a askeri saldırı planlarına ilişkin son zamanlarda ve tekrarlanan açıklamaları başta olmak üzere pek çok açıdan son derece dengesiz.”

ABD'nin karar taslağına karşı oy kullanan bir diğer ülke ise Cezayir oldu. Cezayir'in BM büyükelçisi şunları söyledi: “Metin açık bir barış mesajı göndermiyor. Bu, Filistinli sivilleri öldürmeye devam etmenin bir pasaportu.” Sözleriyle ABD'yi eleştirdi.

İsrail'in en yakın müttefiki ABD, 7 Ekim'den bu yana ateşkes çağrısı yapan üç kararı veto etti.

Cezayir'in sunduğu 20 Şubat tarihli son yasa tasarısı, Konsey'de 13 üye tarafından “evet” oyu verildi ve ABD tarafından veto edildi. Oylamada çekimser de ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir