ABD'de Trump'a kısmi dokunulmazlık kararı verilerek dava ertelendi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ABD Yüksek Mahkemesi, 6 Ocak'ta Kongre'ye düzenlenen baskında oynadığı rol ve 2020 başkanlık seçimlerine müdahale iddialarının yer aldığı davada Donald Trump'ın “belirli konularda dokunulmazlığa” sahip olduğuna karar verdi.

REKLAM

ABD Yüksek Mahkemesi, eski Başkan Donald Trump'ın kendisine yönelik suçlamalara karşı mahkemeye sunduğu “başkanlık dokunulmazlığı” talebini değerlendirdi.

Yargıçlar, eski başkanın görevdeyken yaptığı resmi eylemler nedeniyle kovuşturmaya karşı dokunulmazlık hakkına sahip olduğuna, ancak özel davranışları nedeniyle dokunulmazlığa sahip olmadığına karar verdi.

Mahkeme, davayla ilgili 2 saatten fazla süren görüşmelerin ardından 6'ya 3 oyla kararını verdi; bu, ABD başkanlarının kovuşturmaya karşı dokunulmazlıktan yararlanıp yararlanmadığını sorgulayan türünün ilk örneği.

Yargıç Brett Kavanaugh, “Bence bu davanın başkanlık, başkanlığın geleceği ve ülkenin geleceği açısından çok büyük sonuçları olacak” dedi.

Kararın davayı bir alt mahkemeye geri göndermesi bekleniyor. Bu nedenle dava muhtemelen kasım ayında gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına ertelendi.

Trump şu anda federal bir seçim müdahalesi davasında yetkililere 2020 seçim sonuçlarını bozmaları için baskı yapmakla ve 6 Ocak 2021 Kongre Binası isyanından yararlanmaya çalışmakla suçlanıyor.

Trump, 6 Ocak'taki kongre baskını ve 2020 başkanlık seçimlerine müdahalede oynadığı rol nedeniyle suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor.

Görevdeyken yapılan eylemlerin “başkanlık dokunulmazlığı” kapsamına girdiğini savunan Trump, Yüksek Mahkeme'den davanın bozulmasını istedi.

Trump'a 34 ayrı suçlama var

Bu dava Trump'ın karşılaştığı dört davadan biri.

Geçen ay, eski başkan, 2016 başkanlık seçimleri sırasında yetişkin film yıldızı Stormy Daniels'a yasadışı bir şekilde “sus vergisi” ödediği ve bununla ilgili belgelerde sahtecilik yaptığı gerekçesiyle hakim karşısına çıkmış ve kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddetmişti.

2024 başkanlık seçimlerinde de aday olan Trump, kendisine yönelik suçlamaları “siyasi cadı avı” olarak nitelendirdi.

Trump, kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle Amerikan tarihinde hakim karşısına çıkan ilk eski başkan olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir