Fransa genel seçimlerinin ilk turunda Türk asıllı milletvekili adayları elendi.

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) ilk turuyla sonuçlanan genel seçimlerin ardından farklı partilerin listelerinde yer alan Türk asıllı 7 milletvekili ikinci tura çıkamadı.

REKLAM

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) birinci olduğu genel seçimlerin ilk turunda, farklı partilerin listeye kaydettiği Türk asıllı 7 milletvekili adayının hiçbiri ikinci tura çıkamadı.

Ülkenin kaderini belirleyecek seçimlerin ikinci turu 7 Temmuz'da yapılacak. Katılımın ve ilginin yüksek olduğu seçimlerde dört farklı partiden toplam 7 Türk asıllı milletvekili adayı bulunurken, 577 yeni milletvekili seçilecek: Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyet İçin Ensemble ittifakından iki aday, Cumhurbaşkanlığı İttifakı'ndan iki aday. Dalgıçlar ve radikal sol parti “Lotta Operaia”. Partisinden iki aday (LO) ve merkez sağ cumhuriyetçilerden (Les Républicains) bir aday.

İktidar partisinin iki adayı

Cumhurbaşkanı Macron'un Ensemble listesinden aday olan 23 yaşındaki Elisa Demir, Mardin'den Fransa'ya göç etmiş bir Türk kızı. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Paris yakınlarındaki Val-d'Oise ilinin dokuzuncu seçim bölgesinde yarışan Demir, seçimlerin ilk turunda yüzde 14,60 oy alarak elendi. Açıklanan resmi sonuçlara göre 6.149 oy aldı.

Mehmet Ceylan, Türklerin yoğun olarak yaşadığı güney ve batıdaki Creteil şehirlerini kapsayan Val de Marne eyaletinin 2. seçim bölgesinde iktidardaki Rönesans partisinin adayı olarak yeniden aday oldu. İlk turda oyların yüzde 16,04'ünü alarak üçüncü oldu. Ancak Yeni Halk Cephesi'nden Clémence Guetté'nin yüzde 55 oyla bölgede salt çoğunluğu elde etmesi nedeniyle ikinci tura çıkamadı. Ceylan, önceki seçimlerde yerel seçimlere iktidar partisi olarak katılmış ve aynı bölgeden milletvekili Frederic Descrozaille'in TBMM danışmanlığını yapmıştı.

Merkez sağ Cumhuriyetçi listenin adayı Jean-Pierre Yalçın, Val d'Oise ilinin 7. seçim bölgesinde yarıştı. 2020 yılında 25 yaşındayken Alain Lorand ile birlikte Saint-Brice-sous-Forêt'in en genç belediye meclis üyesi seçilen Yalçın, 2014 yılından bu yana seçiliyor. Yalçın yarıştan ilk turda elenerek yüzde 8,79 oyla dördüncü oldu. oyların.

Radikal sol partiden iki aday

Radikal sol İşçi Mücadelesi (LO) listesinin adayı Ali Kaya, Yvelines ilinin 7. seçim bölgesinde yarıştı. Kaya oyların yüzde 0,92'sini aldı. LO'nun listesinde yer alan Naci Yıldırım da Haute-Savoie 2. seçim bölgesinden aday oldu. Yıldırım oyların yüzde 0,58'ini aldı.

Merkez Dalgıçlar hareketinin listesinde yer alan Serjan Kırma, Seine-Saint-Denis 12. seçim bölgesine aday olurken, aynı partiden bir diğer isim de Sinan Borsan oldu. Açıklanan seçim sonuçlarına göre Kırma oy alamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir