ABD: Beş farklı İsrail askeri birimi Batı Şeria'da ciddi insan hakları ihlalleri gerçekleştirdi

İşgal altındaki Batı Şeria'da insan hakları ihlallerine karışan birimlerden dördü İsrail ordusuna ait. Ayrıca polis birimi de bulunmaktadır. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı bu birimlere herhangi bir yaptırım uygulanmadığını söyledi.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanlığı, 7 Ekim'de başlayan Gazze savaşı öncesinde işgal altındaki Batı Şeria'da yaşanan olaylarla ilgili ciddi insan hakları ihlallerinden İsrail güvenlik güçlerinin beş ayrı birimini sorumlu tuttu.

Çoğunluğu kadın 34.000'den fazla kişinin katıldığı Gazze savaşında İsrailli siyasi ve askeri yetkililerin eylemleri nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) tutuklama emri çıkardığı dönemde bulgular kamuoyuyla paylaşılmıştı. ve çocuklar öldürüldü.

Batı Şeria'da ihlallere karışan bu askeri birlikler ağırlıklı olarak İsrail ordusuna ait ancak bir polis birimi de mevcut.

ABD Dışişleri Bakanlığı bu birimlere herhangi bir yaptırım uygulamadığını söyledi.

Bakanlık, bulguların İsrail ile paylaşılmasının ardından “dört askeri birliğin etkili düzeltici eylem gerçekleştirdiğinin belirlendiğini” söyledi.

“Netzah Yehuda” olarak bilinen beşinci askeri birliğin ABD tarafından kara listeye alınmak üzere olduğu kaydedildi.

Batı Şeria'dan gelen yerleşimcilerden oluşan ultra Ortodoks taburunun “Leahy Yasası”nın öngördüğü yaptırımlar listesine dahil edilmesi gerekiyor.

Leahy Yasası, ABD Dışişleri Bakanlığı'na Washington'un yabancı askeri yardım ve eğitim programlarının uluslararası insan hakları standartlarına uygun olup olmadığını değerlendirme ve bu tür ihlallerde bulunan kişilere yardımın askıya alınmasını talep etme yetkisi veriyor.

ABD'li yetkililere göre Netzah Yehuda, Filistin vatandaşlarına yönelik ihlaller konusunda uyarılmasına rağmen herhangi bir düzeltici önlem almadı.

Aynı şekilde İsrail hükümeti yetkilileriyle konuyla ilgili yazışmaları da aylarca görmezden geldi.

Ancak yaptırımların açıklanmasından kısa bir süre önce İsrail hükümeti avukatlarının, iki ülke arasındaki askeri ilişkileri düzenleyen 2018 mutabakat zaptı uyarınca, ABD'nin bulgularına yanıt vermesi için İsrail'e daha fazla zaman verilmesini talep ederek acilen Washington ile temasa geçtiği iddia edildi.

Washington yetkililerinin İsrail'e Leahy yaptırımlarının değerlendirilmeye devam ettiği yönünde iletişim kurduğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vedant Patel şunları söyledi: “Kapsamlı bir sürecin ardından, ciddi insan hakları ihlalleri içeren münferit olaylardan sorumlu beş İsrailli kuruluş bulduk. Bunların hepsi 7 Ekim'den çok önce yaşanan olaylardı ve hiçbiri Gazze'de gerçekleşmedi”. Bir açıklama yaptı.

Patel, “Bu birimlerden dördü aslında ortaklarımızdan da yapmasını beklediğimiz ihlalleri düzeltti. Geri kalan birim için İsrail hükümetiyle istişarelerimiz ve temaslarımız devam ediyor.” dedi. dedi.

Netanyahu: Tüm gücümle savaşacağım

İsrail hükümeti, özellikle İsrail'in savaş halinde olduğu bir dönemde Netzah Yehuda'ya yönelik beklenen bu kararı “haksız” olarak nitelendirdi ve bu duruma karşı çıkacağının sözünü verdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Washington'un bu taburu kara listeye alma hamlesini “saçmalığın ve ahlaki bozulmanın doruğu” olarak nitelendirdi.

Orduyu ve savaşçılarını savunacağını söyleyen Netanyahu, “Birisi İsrail ordu birliğine yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa buna karşı tüm gücümle savaşırım” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir