31 Mart yerel seçim sonuçları: Üç büyükşehirde kim kazandı, hangi parti kaç oy aldı?

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde oy verme işlemleri tamamlandı, oy sayımı devam ediyor. İlk sonuçlara göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de CHP adayları açık ara önde.

REKLAM

Türkiye'de seçim yarışının referandum haftasında, İstanbul'un yanı sıra başkent Ankara ve İzmir'de de büyükşehir belediye başkanlarını hangi parti ve adayların kazanacağını yakından takip ediyoruz. Üç büyükşehirde CHP ile AK Parti adayları arasında büyük bir yarış yaşanıyor.

AA verilerine göre İstanbul'da oyların yüzde 50,8'ini, Murat Kurum ise yüzde 40,4'ünü aldı. Anketlerin yüzde 88'i açıldı.

İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanlığı seçim sonuçlarını sürekli güncellenen grafiklerimizden takip edebilirsiniz.

İstanbul: İmamoğlu mu, Kurum mu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve Cumhur İttifakı Partisi adayı AK Murut Kurum ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) eşbaşkan adayları İBB Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, İYİ Parti adayı Buğra Kavuncu, Refah Partisi (YRP) adayı Mehmet Altınöz, Mutluluk Partisi adayı Birol Aydın ve Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu yarıştı.

Ankara: Yavaş mı, Altınok mu?

CHP adayı Mansur Yavaş ve AK Parti adayı Turgut Altınok Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı lehine belirlendi.

AA verilerine göre sandıkların yüzde 82'si Ankara'da açıldı. CHP adayı Yavaş oyların yüzde 59,3'ünü alırken, AK Parti adayı Altınok'un oy oranı ise yüzde 32,4 oldu.

İzmir: Tugay mı, Dağ mı?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçim yarışı CHP adayı Cemil Tugay ile AK Parti adayı Hamza Dağ arasında yaşandı. CHP'nin “kalesi” İzmir'de sonuç merakla bekleniyordu.

AA verilerine göre İzmir'de sandıkların yüzde 90'ı açıldı. CHP adayı Tugay yüzde 48,7 oy alırken, AK Parti adayı Dağ yüzde 37 oy aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir