Yeni aşırı sağ parti AfD bağımsız milletvekilleri için bir sığınak teşkil edebilir mi?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yeni bir grup oluşturmak için aşırı milliyetçi partilerin ve Rusya yanlısı bağımsız parlamenterlerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Teklif Bulgarlar, Slovaklar ve diğer birçok milletvekilinin ilgisini çekti.

REKLAM

Almanya için Alternatif (AfD) partisinin 15 milletvekili, aşırı sağcı Fransız lider Marine Le Pen'in Kimlik ve Demokrasi (ID) partisi toplantısından ihraç edilmesinin ardından Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yeni grup kurmaya hazırlanıyor.

Pek çok ülkeden aşırı sağ muhaliflerden oluşan alternatif bir grubu bir araya getirmek amacıyla Salı gününden bu yana Brüksel'de gizli görüşmeler yapılıyor.

Avrupa Parlamentosu'na hangi grubun katılacağına henüz karar vermeyen Bulgar milletvekillerinden Petar Volgin, yeni bir alternatif aşırı sağ grubun ortaya çıkmasının “yüksek ihtimal” olduğunu söyledi.

Bulgaristan'da Rusya yanlısı bir radyo sunucusu ve gazeteci olan Volgin, Facebook sosyal hesabından bir duyuru yayınladı: “Fikirlerimizi paylaşan birçok parti ve parlamenter var ve bu nedenle başarılı olmayı umuyoruz.”

Görüşmeler Pazartesi günü Brüksel'de devam edecek.

Avrupa Birliği (AB) kurallarına göre resmi bir grup oluşturabilmek için en az 23 ülkeden 23 milletvekilinin olması gerekiyor.

Bulgar aşırı sağına göre, bunu yapabilecek kadar parti üyesi ve milletvekili olabilir.

Euronews anket merkezinden analistler, Bulgar Uyanış Partisi'nin yanı sıra Slovakya, Macaristan (iktidardaki Fidesz partisi hariç), Romanya, İspanya ve Yunanistan'dan çok sayıda Rusya yanlısı milletvekilinin yanı sıra çok sayıda Rusya yanlısı milletvekilinin de bulunduğunu doğruladı. Baltık Üye Devletleri de başvurabilir.

Bağımsız olmayan milletvekilleri, bir grubun parçası olanlara göre daha az avantaja sahiptir. Bu üyelerin meclis komisyonlarına başkanlık etmeleri veya önemli konularda raportörlük yapmaları neredeyse imkansızdır.

Ayrıca bağımsız olmayan üyelerin genel kurul oturumlarında konuşma süreleri sınırlıdır.

AP kaynaklarına göre AfD yeni bir aşırı sağ grup oluşturamazsa parlamentoda bu parti için çalışan bazı kamu görevlileri işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir