Uçak kazalarında hangi Avrupalı ​​liderler öldü?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Uçak ve helikopter kazalarında çoğunlukla gizemli bir şekilde ölen Avrupalı ​​liderlerin uzun bir listesi var. İşte bazıları bugüne kadar çözülemeyen en dikkat çekici olaylar.

REKLAM

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi helikopter kazasında ölen ilk lider değil.

Tam tersine, kendilerini korumak için uygulanan sıkı güvenlik önlemlerine rağmen kazalarda veya gizemli olaylarda ölen Avrupalı ​​siyasi ve askeri şahsiyetlerin uzun bir listesi var.

Ölümcül helikopter veya uçak kazalarının çoğu teknik arızalardan, pilot hatasından veya kötü hava koşullarından kaynaklanırken, bazıları daha çılgın komplo teorileriyle bağlantılıdır.

İşte bazıları bugüne kadar çözülemeyen en önemli davalar.

BM Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld

Ünlü İsveçli diplomat Dag Hammarskjöld, 18 Eylül 1961'de Zambiya'da bir yolcu uçağı kazasında öldü.

Ancak kazanın koşulları hala belirsizliğini koruyor.

Birleşmiş Milletler'in ikinci genel sekreteri, İsveç havayolu şirketi Transair'in Kongo Cumhuriyeti'ne giden uçağındaydı.

Olay meydana geldiğinde Hammarskjöld, Birleşmiş Milletler güçleri ile Kongo'nun ayrılıkçı eyaleti Katanga'dan gelen askerler arasındaki ateşkes görüşmelerine katılmak üzere yola çıkmıştı.

Uçaktaki 16 yolcunun tamamı hayatını kaybetti.

1962 yılında yapılan bir araştırmada bunun uçağın alçak irtifada uçmasından dolayı pilot hatasından kaynaklandığı belirtildi.

Ancak The Guardian gazetesi 2011 yılında uçağın Kuzey Rodezya (şimdiki Zambiya) üzerinde düşürüldüğüne dair yeni delillerin bulunduğunu ve İngiliz sömürge yetkililerinin kazayı örtbas ettiğini iddia etmişti.

Madencilik şirketleri ve eski Rus istihbarat servisi KGB ayrı ayrı komplonun arkasında olmakla suçlandı.

Euronews her iki iddiayı da bağımsız olarak doğrulayamıyor.

Yugoslavya Başbakanı Džemal Bijedić

Džemal Bijedić, Balkanlar'daki eski bir sosyalist devlet olan Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin başbakanı olarak görev yapan Bosnalı bir politikacıydı.

İkinci Dünya Savaşı'nda Yugoslav partizanı olarak savaşan ancak üstlendiği bir dizi yüksek profilli siyasi rolle adını duyuran Bijedić, 1977 yılında Leerjet uçağının Bosna-Hersek'teki Inač Dağı'na düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Eşi Razija ve diğer 6 kişi de hayatını kaybetti.

Kazadan kötü hava koşulları sorumlu tutuldu ancak bu, komplo teorisyenlerinin rakiplerinin kötü niyetli bir komplosundan şüphelenmelerini engellemedi.

Bijedić, bazıları tarafından Partizan hareketine liderlik eden ve 1945'ten itibaren sosyalist devleti yöneten yaşlı Tito'nun halefi olarak görülüyordu. Tito üç yıl sonra kangrenle ilgili komplikasyonlardan öldü ve Yugoslavya 1990'larda bir dizi savaşla parçalandı. .

REKLAM

Bijedić ve eşi arkalarında iki oğlu ve bir kızı bırakıyor.

Portekiz Başbakanı Francisco SáVeri deposu

Francisco Manuel Lumbrales de Sá Carneiro, 1974 Karanfil Devrimi'nden bu yana tanınan bir isimdi ve 1979 Portekiz genel seçimlerini kazanan sağcı Demokratik İttifak'ın lideriydi.

Ancak zaferi kısa sürdü.

Popüler siyasetçi Cessna, Porto'daki seçim mitingine giderken kalkıştan birkaç dakika sonra bir binaya çarptı.

Polis ve sivil havacılık otoriteleri tarafından yapılan ilk ortak soruşturmada, kazanın motor arızasından kaynaklandığı sonucuna varıldı.

REKLAM

Ancak 2004 yılında uçağın enkazının bazı kısımları üzerinde yapılan modern bir kimyasal analiz, kokpitin altına bir bomba yerleştirildiğini gösterdi.

İddia edilen suikastın hedefinin, Carneiro ile birlikte seyahat eden ve Ekim Sürprizi komplo teorisine ilişkin belgeleri BM'ye getiren Savunma Bakanı Adelino Amaro da Costa olduğuna dair çeşitli teoriler var.

Ekim 1980 sürpriz teorisi, Ronald Reagan'ın, Başkan Carter'ın yeniden seçilme şansına zarar vermek için İran'daki ABD'li rehinelerin serbest bırakılmasını gizlice geciktirdiğini belirtiyor. Reagan'ın göreve gelmesinden kısa süre sonra rehineler serbest bırakıldı.

Ayrı ABD Kongresi araştırmaları bu teoriyi destekleyecek yeterli kanıt bulamadı.

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczyński

Leh Kachinski, 10 Nisan 2010'da bir uçak kazasında ölene kadar Polonya Devlet Başkanıydı.

REKLAM

Rusya'nın batısındaki Smolensk yakınlarında meydana gelen kazada 96 yolcunun tamamı hayatını kaybetti.

2. Dünya Savaşı sırasında binlerce Polonyalı subayın Sovyetler tarafından infaz edildiği Katyn katliamının 70. yıl dönümü anısına bir heyet taşıması beklenen uçakta çok sayıda üst düzey subay, Polonya parlamentosu üyesi, devlet adamları ve Polonyalı Kachinski'nin Karısı.

Uçak, kötü hava şartlarına ilişkin uyarılara ve başka bir havalimanına yönlendirilme tavsiyesine rağmen yoğun sis altında Smolensk Kuzey Havalimanı'na inmeye çalıştı.

Uçak ağaçların tepelerine çarptı, kontrolü kaybetti ve pist yakınındaki ormana düştü.

Kazanın Polonya için büyük sonuçları oldu.

REKLAM

Haber, Doğu Avrupa ülkesini etkisi altına aldı ve pilotlar üzerinde olası baskı ve uçağın yeterli olup olmadığı da dahil olmak üzere, kazaya yol açan kararlarla ilgili soruları gündeme getirdi.

Trajedi, Katyn katliamının tarihsel bağlamı ve devam eden siyasi gerginlikler göz önüne alındığında, Rusya-Polonya ilişkileri hakkında da tartışmalara yol açtı.

Lech Kachinsky ulusal bir şehit figürüne dönüştürülürken, sağcı milliyetçi Pis partisinin resmi olmayan lideri olan ikiz kardeşi Jarosław, Lech'in ölümünü Rusya'nın müdahalesine ve ülkedeki kötü niyetli etkisine karşı uyarmak için kullandı.

Rus politikacı Valeriya Novodvorskaya, Leh Kachinski'nin Kremlin tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Novodvorskaya bu iddiaya kanıt sunmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir