AB, dondurulan Rus varlıklarının faizinin Ukrayna'ya gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardı

AB, Macaristan ve diğer bazı ülkelerin dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna'yı silahlandırmak için kullanılmasına yönelik itirazlarının üstesinden geldi.

REKLAM

Avrupa Birliği ülkeleri, dondurulan Rus varlıklarından elde edilen karları Ukrayna'ya askeri destek sağlamak ve savaşın yıktığı ülkenin yeniden inşasına yardımcı olmak için kullanmayı kabul ettiklerini duyurdu.

27 ülkeden oluşan AB, Moskova'nın Ukrayna'ya karşı savaşına misilleme olarak çoğu Belçika'da dondurulmuş olan Rus merkez bankası varlıklarında yaklaşık 210 milyar avro tutuyor. Bu paranın faizinin her yıl yaklaşık 3 milyar avro getirebileceği tahmin ediliyor.

AB, paranın yüzde 90'ının, birçok AB ülkesinin Ukrayna'ya gönderilen silah ve mühimmatın geri ödemesini almak için kullandığı Avrupa Barış Fonu olarak bilinen özel bir fona aktarılacağını söyledi. Kalan yüzde 10 ise AB bütçesine aktarılacak.

Bazı ülkelerin paylarının askeri amaçlarla kullanılmasına itiraz etmesi halinde, bu parayla finanse edilen programların Ukrayna'nın savunma sanayisini güçlendirmeyi veya yeniden inşa etmeye yardımcı olmayı amaçladığı değerlendirilecek.

Başta Macaristan ve tarafsız Avusturya olmak üzere küçük bir üye devlet grubu Ukrayna'ya silah sağlamayı kabul etti. reddetmek.

Yetkililer, fonun ilk diliminin Temmuz ayında verilebileceğini söylüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy çok sayıda uluslararası konferansta, dünya bankalarında dondurulan Rus parasının ülkesinin yeniden inşası için Kiev'e gönderilmesi gerektiğini söyledi. o talep ediyordu.

Rusya askeri avantajından yararlanırken Ukrayna silah ve mühimmat elde etmekte zorlanıyor çaresiz bir durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir