Türkiye'de tek seferde ele geçirilen üçüncü büyük kokain operasyonunda 13 kişi tutuklandı

Organize suça karşı küresel girişim: Türkiye'nin Güney Amerika'dan Avrupa'ya kokain geçiş merkezi olma rolünü artırıyor

REKLAM

Türk polisinin düzenlediği operasyonda ülke tarihinin en büyük üçüncü kokain sevkiyatı ele geçirildi.

3 ilde eş zamanlı yürütülen operasyonlarda 13 şüpheli tutuklanırken, önemli bir kısmı sıvı halde olmak üzere 608 kilo kokain ele geçirildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kocaeli merkezli 3 ilde eş zamanlı yürütülen “Narkoçelik-11” operasyonlarına ilişkin sosyal medyasından açıklama yayınladı.

Yerlikaya, Kocaeli, Antalya ve Tekirdağ narkotikle mücadele müdürlükleri tarafından yürütülen operasyonlarda, uyuşturucuyla mücadele eden uluslararası organize suç örgütünün elebaşı Dani Talal Awad Abushanap'ın da aralarında bulunduğu 4'ü yabancı uyruklu 13 kişinin yakalandığını duyurdu. Lübnan ve Venezuela vatandaşı.

Bakan Yerlikaya, uyuşturucu kaçakçılığını önleme çalışması sonrasında 3 ilde yürütülen operasyonlarda organize suç örgütü üyesi şüphelilerin, temin ettikleri kimyasalları Tekirdağ'ın Saray ilçesi kırsalındaki bir bağda depoladıklarını, Kuruluş, depolanan kimyasalları Antalya'nın Döşemealtı ilçesine sevk etti. Şarap imalathanelerinde gübreye batırılmış kokainin ayrıştırılması ve çoğaltılması işleriyle uğraştıklarının tespit edildiğini, yeniden ürettikleri uyuşturucunun bir kısmının piyasaya sürülmesi için adım attıklarını söyledi.

Türkiye'de tek seferde yakalanan en büyük üçüncü kokain miktarı

Yerlikaya, operasyonlar sonucunda 579 kilo 300 gram sıvı kokain, 7 kilo 790 gram kokain (7 paket halinde preslenmiş) ve 20 kilo 500 gram gübre emdirilmiş kokain ile 625 gram kokain ele geçirildiğini söyledi. gram kokain, 827 kilo kokain ve uyuşturucu üretiminde kullanılan 500 gram kokain ele geçirildi. Ayrıca, bir öncü kimyasalın, uyuşturucuyu basmak için kullanılan bir baskı makinesinin, 8 kokain maddesinin basılmasında kullanılan bir baskı kalıbının, hassas terazinin, bir tüfeğin ve uyuşturucuyu ayırmak ve çoğaltmak için kullanılan çeşitli ekipmanların da bulunduğu bildirildi.

Bakan Yerlikaya, operasyonlara ilişkin şunları kaydetti: “Narkoçelik-11 Operasyonu'nda ele geçirilen kokain miktarı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Türkiye'de tek seferde ele geçirdiği üçüncü en büyük kokain miktarı oldu.” Dedi.

Türkiye Güney Amerika'dan Avrupa'ya kokain geçiş noktası mıdır?

Sınıraşan Organize Suçla Mücadele Küresel Girişimi'nin yayınladığı raporda, Hollanda'nın Rotterdam başta olmak üzere limanlarında güvenlik tedbirlerini artırmasının ardından Türkiye'nin Güney Amerika'dan Avrupa'ya kokain geçiş merkezi olma rolünün arttığı değerlendiriliyor.

Türkiye'de kokain yakalamalarında 2021-2022 arasında %44 artış

Geçtiğimiz yılın ekim ayında yayınlanan raporda, Türkiye'de 2021-2022 yılları arasında ele geçirilen kokain miktarındaki yüzde 44'lük artışın iç tüketim verilerine yansımadığı belirtilerek şöyle denildi: “Bu durum, ülkenin Türkiye'de transit ülke konumuna işaret ediyor. uyuşturucu kaçakçılığı.” Söylendi.

Türk polisi, Ekvator'dan gelen muz sevkiyatında saklanan 1,1 ton kokaini Mersin limanında ele geçirerek, bu alanda ülke tarihindeki en büyük uyuşturucu operasyonunu gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir