TikTok'un seçim öncesi arama önerileri kadın politikacıları hedef aldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

TikTok'un seçim öncesi arama önerileri, kadın politikacıları hedef alarak cinsiyetçi içeriği teşvik ettiği için eleştirildi.

REKLAM

Yeni bir araştırma, Finlandiya'daki TikTok arama önerilerinin kadınlara ve azınlıklara yönelik aşağılayıcı bir dil içerdiğini ortaya çıkardı.

Program, arama önerilerinde cinsiyetçi bir dil kullanarak kadın politikacıları nesneleştiriyor. Ayrıca, arama önerilerinde bazı kişilerle ilgili yanlış önerileri de vurgular.

Örneğin eski Başbakan Sanna Marin'e yönelik arama önerilerinde “Sanna Marin mastürbasyon videoları” yer alıyordu.

İsveç Finlandiya Halk Partisi'nin merkez sağ milletvekili Eva Biaudet'e yönelik arama önerilerinde “Eva ve Kristian saunada seks yapıyor” gibi ifadeler yer aldı.

Arama önerileri, diğer kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen aramalardan etkilenebilir ve bu durum, kasıtsız olarak yanlış iddiaların ve olumsuz stereotiplerin sürdürülmesine neden olabilir.

Rapora göre bu ipuçları rastgele değil, insanlar tarafından üretilen aramalar ve videolarla ilgiliydi ve çoğu olumsuz ya da yanlıştı. Bu durumun kamuoyunun siyasetçi algısını etkileyerek seçimler öncesinde tehlikeli bir önyargı oluşturduğu ileri sürüldü.

Genel olarak TikTok arama sonuçlarının kadınlar, Yahudiler ve LGBT topluluğu gibi ötekileştirilmiş gruplara yönelik olumsuz bir dil içerdiği söyleniyor. Öneriler arasında “mutfakta kadınlar”, “kapa çeneni” gibi ifadeler yer alıyordu.

Raporda, bu tür arama önerilerinin nefret söylemini daha da kötüleştirdiği ve TikTok'un kendi platformunda önyargıyla mücadele konusunda yeterince çaba göstermediği belirtiliyor.

Arama önerileri aynı zamanda COVID-19 ile ilgili tartışmalı ipuçlarını da içeriyor.

“Aşı zararı” ve “aşı korkusu” gibi örnekler, uzmanların aşı korkularını çürüttüğü videoların ortaya çıkmasına neden olurken, aşıların tehlikelerine ilişkin içeriklerin de bu karışıma sızdırıldığı kaydedildi.

Raporda, TikTok'un yanlış bilgiye karşı aldığı önlemlerin daha ayrıntılı incelenmesi ve platformun arama önerilerini düzenlemesi gerektiği vurgulanıyor.

CheckFirst kurucu ortağı Guillaume Kuster yazılı bir açıklamada, “Öneriler kısmen hashtag'lere dayanıyor ve nadiren kullanılan hashtag'ler bile arama önerileri olarak görünebilir” dedi. “Bu, belirli etiketlerle ilişkilendirilen videoların arama sonuçlarını otomatik olarak nasıl etkileyebileceğini gösteriyor.”

Kuster, “TikTok'un, kullanıcıları seçim içeriğini etiketlemenin ötesinde doğru seçim bilgilerine yönlendirmenin başka yollarını bulması gerektiğine inanıyoruz” diye ekledi.

Bir TikTok sözcüsü The Cube'a yaptığı açıklamada, “Topluluğumuzu oy merkezlerimizdeki güvenilir bilgi kaynaklarına bağlamak ve zararlı aramaları ve diğer politika ihlallerini ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere, platformumuzun bütünlüğünü korumak için önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir