Taliban, operasyona hazırlanan Pakistan'ı uyardı: Cevap vereceğiz

Pakistan, komşusu Afganistan'la yeni bir çatışmanın eşiğinde. İslamabad “terörizme izin verilmeyeceğini” söylüyor.

REKLAM

İki yıl önce Afganistan'ı işgal ederek ülkenin kontrolünü ele geçiren Taliban, Cuma günü Pakistan'ın “terörle mücadele” amacıyla başlattığını söylediği “Taskiye Azm-i” Harekatı'na karşı bir açıklama yaptı.

Metinde “Afganistan'ın gerekirse Pakistan'a yanıt vermekten çekinmeyeceği” vurgulanıyor.

Pakistan son 20 yılda El Kaide, Pakistan Taliban Hareketi (TTP) ve IŞİD ile çatışmalar yaşadı.

Güney Asya Terörizm Portalı (SATP) raporuna göre, ülkede mevcut rejimi değiştirmek isteyen gruplarla Pakistan ordusu arasında çıkan çatışmalarda 6 bin 76 askerin hayatını kaybettiği, 8 bin 671 askerin yaralandığı bildirildi.

Pakistan Hükümeti yakın zamanda “artan uluslararası güvenlik endişelerini ortadan kaldırmak” için “Takviye Azm-i” Operasyonunu başlattı.

Operasyonda Pakistan Taliban hareketinin ve diğer grupların bastırılması, ülkenin güneyindeki yoksulluğa çözüm bulunması ve şiddetin halk üzerindeki olumsuz etkisinin kırılması amaçlanıyor.

Bu bağlamda Pakistan Ordusunun TTP'ye karşı etkili bir mücadele için hareketin güçlendiği Hayber Pakhtunkhwa ve Belucistan'a odaklanması bekleniyor.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, “Terörle ilgili davaların etkin bir şekilde soruşturulmasını ve örnek cezalar verilmesini engelleyen hukuki boşluklar giderilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Pakistan Savunma Bakanı Havaca Asif de gerekirse Afgan sınırının geçileceğini ve TTP ile mücadelede geri adım atılmayacağını söylüyor.

Ancak Taliban, Pakistan Savunma Bakanı'nın açıklamasını “sınır ihlali” olarak değerlendirdi ve Bakan Asif'in “suları bulandırmaya çalıştığını” söyledi.

Taliban'ın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Herhangi bir bahaneyle sınırlarımızı ihlal eden herkes, sonuçlarından sorumlu olacaktır.”

Pakistan ile Afganistan arasındaki ilişkiler, Taliban'ın iktidara geldiği 2021'den bu yana “teröre hoşgörü” suçlamalarıyla sınanıyor.

İslamabad, 2022'de ateşkesi bozan ve Pakistan'daki faaliyetlerini artıran TTP'nin Afgan topraklarını kullandığını, Taliban'ın sızma girişimlerine göz yumduğunu söylüyor.

TTP'nin 2022 yılında Pakistan güvenlik güçlerini hedef aldığı Aralık ayındaki iki saldırıda 8 asker ölmüş, 40 asker yaralanmıştı. Kasım 2023'te Belucistan'ın Gwandar şehrine düzenlenen saldırıda 14 asker hayatını kaybetti.

Saldırıya ilişkin Türkiye de bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, 14 askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak, “Terörle ortak mücadelemizde dost ve kardeş Pakistan hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz”. Söylendi.

Taliban, Pakistan'ın Mart 2024'te TTP'ye karşı verdiği mücadelede sınırı ihlal ettiğini, hava operasyonunda sekiz kadın ve çocuğun öldürüldüğünü, Pakistan mevzilerinin topçu ateşiyle vurulduğunu iddia etmişti. O tarihten bu yana iki ülke arasındaki gerginlik sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir