Sudan'da savaşın ilk yılı: Dünyanın en büyük insani krizi katlanarak devam ediyor

Sudan'daki savaşın ilk yılında milyonlarca insan yerinden edildi. Yüzbinlerce çocuk ölümle burun buruna geliyor. Uzmanlara göre “dünyanın en büyük insani krizi göz ardı ediliyor.”

REKLAM

Sudan'da ilk yılını dolduran savaş nedeniyle yerlerinden edilen milyonlarca insan, büyük bir insani krizden kurtulmaya çalışıyor.

Bunlardan biri de komşu ülke Mısır'daki iç savaştan kaçan Muhamet İsmail'dir.

Muhammet, başkent Kahire yakınlarındaki Giza'da bir kağıt fabrikasında çalışıyor ve kazandığı aylık 100 dolar maaşla beş çocuğunu geçindirmeye çalışıyor.

Ocak ayında Sudan'ın başkenti Hartum'dan kaçmadan önce duyduğu patlamalar nedeniyle travma geçiren yedi yaşındaki oğlu, kucağında uyuyor.

Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDG) arasında bir yıl süren iç savaş, 8,5 milyondan fazla insanı yerinden etti.

Dünyanın en büyük yerinden edilme krizine maruz kalan insanların çoğu, ekonomik ve güvenlik sorunlarıyla boğuşan komşu ülkelere kaçtı.

Mali zorluklar bazılarını savaştan etkilenen başkente dönmeye zorladı.

“Ekonomik durum buna izin vermediği için eğitimi düşünmüyoruz bile”

“Bir yerde güvende olmak en önemli şeydir.” diyor ve ekliyor: 42 yaşındaki Muhammet İsmail:

“Ekonomik durum buna izin vermediği için eğitimi düşünmüyoruz bile. Bu durum anne-baba olarak bizi çok etkiliyor ama çaresiz durumdayız.”

Sudan'daki savaş, Abdülfettah el-Burhan liderliğindeki ordu ile Hemedti olarak bilinen Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki HDG'nin kendi çıkarlarını korumak için rekabet ettiği planlı bir siyasi geçiş nedeniyle 15 Nisan 2023'te patlak verdi.

Çatışmalar başkenti harap etti ve Darfur'un batı bölgesinde etnik şiddet dalgalarını serbest bıraktı.

Şiddet, birçok insanın sığındığı bir tarım bölgesi olan Gezira eyaleti de dahil olmak üzere ülke geneline yayıldı.

HDG Aralık ayında eyaletin en büyük şehri Wad Madani'ye girip başkentte olduğu gibi tüm mahalleleri yağmaladığında birçok insan ikinci kez yerinden edildi.

Savaş başladığında eşi ve dört çocuğuyla birlikte başkentten kaçan 50 yaşındaki Ahmed, Wad Medeni'den kaçmaya çalışırken HDG savaşçılarının onu arabadan çıkarıp araca el koymaya zorladığını söyledi.

“Hayatlarımız mahvoldu. “Sahip olduğumuz her şeyi kaybettik”

Üç günlük zorlu bir yolculuğun ardından doğuda el Gedaref'e ulaştılar. Yolculuk sırasında 75 yaşındaki kayınvalidesi öldü.

Daha sonra kaçakçılara para ödediler ve geçen yıl Mısır'a geldiler.

REKLAM

Yoğun göç nedeniyle Kahire yönetimi, daha önce yürürlükte olan 50 yaş üstü Sudanlılara yönelik vizesiz giriş uygulamasını askıya aldı.

“Burhan ve Hemedti yüzünden hayatımız tamamen mahvoldu. Sahip olduğumuz her şeyi kaybettik.” diyor Ahmed.

Afrika'nın üçüncü büyük ülkesi Sudan'ın bazı kısımları iç savaştan kurtulmuş olsa da, koşullar kötüleştikçe yerinden edilenlerin çoğu yardıma ihtiyaç duyuyor.

Verilere göre, dış yardımların ulaştırılamadığı Sudan'da 25 milyondan fazla insan insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

730 bin çocuk akut yetersiz beslenmeyle karşı karşıya

REKLAM

İç savaş Sudan'ın zaten yetersiz olan sağlık sistemini de çökertti. Kızamık ve kolera gibi hastalıklar yaygınlaşıyor.

Yaklaşık 730 bin çocuk akut yetersiz beslenmeden muzdarip. Bunlardan 200 bine yakını her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıya.

“Olağanüstü acılar ama en çok görmezden gelinen krizlerden biri”

Kuzey Darfur'un başkenti El Faşir yakınlarındaki yerinden edilmiş insanlara ait bir kampta yaşayan 37 yaşındaki çiftçi İsmail Harif, buradaki insanların çatışma riskiyle karşı karşıya olduğunu ve hareket etmeye çalıştıklarında her iki tarafın da saldırısına uğradıklarını söylüyor.

On binlerce kişi ordunun kontrolündeki Port Sudan bölgesine sığındı ancak kendilerini neyin beklediğini hâlâ bilmiyorlar.

REKLAM

Başkent Hartum'dan gelen ve Kızıldeniz'deki bir kampta yaşam mücadelesi veren 45 yaşındaki üç çocuk annesi Mashir Ali, şöyle diyor: “Bir gün böyle yaşayacağınızı hayal bile edemezsiniz. çok zor. Doğru mu?” sorusunu sorar.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi bir röportajda savaşın dünyadaki en büyük insani ve yerinden edilme krizlerinden birini yarattığını kaydetti.

Grandi, uluslararası topluma şöyle tepki gösterdi: “Bu krizin etkileri, yansımaları ve acıları inanılmaz olsa da, en çok gözden kaçan ve görmezden gelinen krizler arasında yer aldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir