Almanya Başbakanı Scholz'dan Çin'e: Adil ve rekabetçi bir otomotiv pazarı istiyoruz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin'e yaptığı resmi ziyarette Pekin'i elektrikli otomobil sektöründeki dumping ve aşırı üretime karşı uyardı.

REKLAM

Açık ve adil bir pazar yaratılması çağrısında bulunan Almanya Başbakanı, korumacı çıkarlar doğrultusunda hareket edilmemesini istedi.

Şangay'daki Tongji Üniversitesi'ndeki öğrencilere konuşan Şansölye şunları söyledi: “Bir noktada Almanya ve Avrupa'da Çin arabaları olacak. Her zaman açık olması gereken tek şey, rekabetin adil olması gerektiğidir.” dedi.

“Başka bir deyişle, hiçbir atık, aşırı üretim veya telif hakkı ihlali olmamalıdır” diyen Scholz, şirketlerin bürokratik engeller olmadan yerel üretim tesisleri kurabilmelerinin önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Salı günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşecek olan Almanya başbakanı, “adil rekabetin korumacı motivasyonlarla değil, kendine güvenen rekabetçi bir konumda gerçekleşmesi gerektiğini” vurguladı.

Scholz, Çin arabalarıyla ilgili endişelerin Japon ve Güney Kore markalarında da yaşandığını ancak zamanla bunların asılsız olduğunun görüldüğüne dikkat çekti.

Scholz'un Tayvan'dan “örtülü” mesajı

Scholz, Çin'in adını anmadan, küçük ülkelerin büyük ülkelerden korkarak yaşamaması gerektiğini, sınırların zorla değiştirilmemesi gerektiğini söyledi.

“Bu ilkelerden biri de komşularımızdan korkmamamızdır” diyen Scholz, “Komşumuz büyük, güçlü, kaslı bir insansa ona her zaman merhaba demek isteriz. ve asla zarar vermeyeceğinden emin ol.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir