Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Üç veya dört ay içinde büyük bir çatışma yaşanacak”

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, Rusya ile Batı arasında hiçbir zaman uzlaşma olmayacağını, üç-dört ay içinde dünyada büyük bir çatışmanın yaşanacağını söyledi.

REKLAM

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin dünyadaki jeopolitik dengeler üzerindeki etkilerini değerlendiren açıklamasında, 3-4 aydan kısa bir süre içinde dünyayı ciddi bir çatışmanın beklediğini söyledi.

Sırp lider, 12 Haziran'da İsviçre haftalık “Die Weltwoche” dergisine verdiği röportajda, bir dünya savaşı olasılığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Üçüncü dünya savaşından söz edemem ama büyük bir savaştan bahsediyorum Çatışma. Bundan ne kadar uzakta olduğumuzu düşünüyorum.” “En fazla üç veya dört ay ve bunun daha erken gerçekleşmesi tehlikesi var.”

Rusya ile Ukrayna arasındaki durumun “her geçen gün kötüleştiğini” belirten Vucic, şöyle konuştu: “Ünlü tarihçi Alan JP Taylor'ın deyimiyle: 'Tren istasyondan ayrıldı ve onu kimse durduramaz.' “Ve görünen de bu. Büyük güçler bir şey yapmazsa Ukrayna'da yaşananların acı sonunu göreceğiz. Kısa sürede gerçek bir felaket göreceğimize eminim” dedi.

Rusya, Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı bir işgal başlattı. Ukrayna ordusunun Rusya'nın başkente doğru ilerleyişini engellemesinin ardından çatışmaların çoğu güney ve doğuda yoğunlaşırken, Rusya doğu ve güneydeki bölgeleri işgal etti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Kremlin ile Batı arasındaki gerilim artmaya devam etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın 2022'den itibaren Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen dört bölgeden askerlerini çekmeye başlaması ve NATO'ya katılma planlarından vazgeçmesi durumunda Ukrayna'da “derhal” ateşkes emrini vereceğini ve müzakerelere başlayacağını söyledi.

NATO ve Kiev hükümeti Putin'in teklifini “saçma” olarak değerlendirdi ve Rus liderin açıklamalarını kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir