Sinan Ateş davasında 4. gün: Ayşe Ateş ifade verecek

Ülkü Ocakları eski başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili davanın dördüncü duruşmasında sanık avukatlarının savunmalarını tamamlayarak müştekilerin ifadelerine başlaması bekleniyor. Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş de duruşmada ilk kez müşteki olarak ifade verecek.

REKLAM

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesi davasında tutuklu 22 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşması bu sabah Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Davanın Pazartesi günü başlayan ilk üç duruşmasında 22 sanık ve 19 sanık avukatı savunma yaptı. Dördüncü duruşmada sanık avukatlarının savunmalarını tamamlayıp, temyiz edenlerin brifinglerine başlaması bekleniyor. Bu kapsamda Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş de ilk kez müşteki olarak duruşmada ifade verecek.

Ayşe Ateş duruşma öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Üç gün boyunca bizi saçma sapan şeylerle oyaladılar. Bugün katillerin bize neler yaşattığını anlatacağım.”

Ateş, şunları ekledi: “Sayın Cumhurbaşkanım bugün açıklamamı yarıda keser ve bunların duruşmayla ilgisi olmadığını söylerse, siz değerli basın mensupları huzurunda aziz milletimize hitaben açıklamamı yapacağım.”

Duruşma ertelendi

Sinan Ateş'in annesi Saniye Ateş ifade verirken rahatsızlandı. Duruşma 20 dakika ertelendi.

Ayşe Ateş, “Bu kadın burada ölürse hepinizi sorumlu tutacağım” diyerek tepki gösterdi.

Ne oldu?

Sinan Ateş, 30 Aralık 2022'de Çankaya İlçesi Çukurambar İlçesi Kızılırmak Mahallesi'nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Ateş'in ölümüyle ilgili olarak yargılanan toplam 39 kişiden iddianame hazırlandı ve gözaltına alınan 22 kişi hakkında dava açıldı. Yurt dışına çıkış yasağı konulan diğer 17 kişi hakkında soruşturmanın ayrı bir dosyayla devam etmesine karar verildi.

Ankara Başsavcılığı'nın Ateş cinayeti soruşturması kapsamında çeşitli suçlardan hazırladığı iddianamede 22 sanık hakkında hapis cezası istendi.

Katil Eray Özyağcı, Vedat Balkaya ve Suat Kurt ortak fail olmakla suçlandı; Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'a cezai yardım; Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay e Mustafa Ensar Aykal'ın suça yataklık suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

Sinan Ateş cinayeti hakkında ne biliyoruz?

Soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında katili İstanbul'dan Ankara'ya getiren özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Mert Gelenbey de yer alıyor.

Ayrıca Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel Tolgahan Demirbaş, MHP İstanbul İl Müdürü Ufuk Köktürk ve MHP'li avukat Serdar Öktem, cinayetin ardından katili kaçırmak ve cinayeti organize etmekle suçlanarak halen cezaevinde bulunuyor.

Ateş cinayetinde katili kaçırdığı iddia edilen Demirbaş'ın silinen mesajları ele geçirilirken, 9 ay öncesine kadar takip yapıldığı ortaya çıktı. Yazışmalarda Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım da yer alıyor.

Demirbaş'ın telefonunda ele geçirilen verilere göre, cinayet öncesinde Yıldırım, Demirbaş'a Ateş'in yerini sordu. Bu bilgiyi eski MİT mensubu olduğu iddia edilen Çağlar Zorlu'dan da aldı.

Demirbaş'ın Ateş'le ilgili bilgi aldığı kişilerden biri de SY isimli kişi.

Mesajlara göre Demirbaş, 7 Nisan 2022'de SY'den adres istedi ve Ateş'in eşinin kimlik numarasının da yer aldığı bilgilerin yer aldığı ekran görüntüsünü gönderdi. Ertesi gün SY, Ayşe Ateş'in Ankara Yenimahalle'deki ev adresini, kendisiyle bir tanıdığı aracılığıyla iletişime geçtiği düşünülen Demirbaş'a gönderir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ateş cinayetinin gölgesini MHP'ye düşürmek istediklerini” belirterek, “MHP düşmanları konuyu saptırıyor” dedi.

Partisinin Büyük Millet Meclisi grup toplantısında konuşan Bahçeli, cinayetle ilgili uzun süredir yorum yapmamasına ilişkin “Sessizliğimiz soylularımızdan geliyor” dedi.

REKLAM

Ateş suikastının ardından MHP ve Ülkü Ocakları'ndan taziye mesajı gelmemesi eleştirildi.

Ateş, 2019 yılında İYİ Parti'nin kuruluşunda MHP yönetiminin yanında yer almış ve partiden ayrılanları eleştirmişti. Ateş, 2020 yılında Bahçeli'nin isteği üzerine başkanlıktan istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir