'Kimse beni adaylığımdan çekilmeye zorlamıyor': Biden adaylığını sürdüreceğine söz verdi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ABD Başkanı Joe Biden, kamuoyunun ve kendi partisinin başkanlık adaylığından çekilmesi yönündeki baskılarına rağmen yarıştan çekilmeyeceğini söyledi.

REKLAM

ABD'li (ABD) Joe Biden, Demokratların başkanlık yarışından çekilmesi yönünde artan baskılarına rağmen “kimse onu adaylıktan çekilmeye zorlamadı” dedi.

Biden Çarşamba günü kampanya ekibi ve Demokratların kampanya faaliyetlerini desteklemekten sorumlu olan Demokratik Ulusal Komite (DNC) ile bir Zoom görüşmesi gerçekleştirdi.

Biden, “Ben adayım. Demokrat Parti'nin lideriyim” diyerek yarışı sürdüreceğine söz verdi ve “Kimse beni geri çekilmeye (adaylıktan) zorlamıyor.”

Eski Başkan Donald Trump'a karşı gösterdiği zayıf performans nedeniyle Demokratları endişelendirmiş ve 81 yaşındaki Biden'ın Trump'la zihinsel olarak rekabet edip edemeyeceği konusunda bir dizi soruyu gündeme getirmişti.

Konuyu bilen ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen üç kişi, Biden'ın Demokratik Ulusal Komite'nin Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile yaptığı Zoom görüşmesine sürpriz bir şekilde katıldığını söyledi.

Toplantıda Biden, moral konuşması olarak nitelendirilen bir konuşma yaparak seçimin risklerine dikkat çekti ve tartışma sonrasında “düştükten sonra ayağa kalkacağı” yönündeki önceki açıklamalarını yineledi.

Çağrı, başkanın sağlığıyla ilgili artan endişeleri gidermeye yönelik çabaların ardından geldi.

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Jeff Zients'in çarşamba günü tüm personelin katıldığı bir toplantıda insanları “gürültüye” kulak vermeye ve yönetim işlerine odaklanmaya çağırdığı bildirildi.

ABD'nin en çok okunan gazetelerinden New York Times'ın (NYT) yayın kurulu, Biden'ın ülkesine hizmet etmek için yarıştan ayrılması gerektiğini belirten bir yazı yayınladı.

Buna rağmen Biden'ın ailesi CNN'e, Biden'a yeniden seçilmek için mücadeleye devam etmesi için yalvardıklarını söyledi.

Biden'ın ailesi Pazar günü ABD başkanını başkanlık yarışında kalmaya teşvik etti ve kampanyanın kaosa sürüklenmesinin ardından üst düzey yardımcılarının kovulması gerekip gerekmediğini tartıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir