Rusya'nın Ukrayna'yı işgali Polonya'daki gönüllü askerlerin sayısını artırdı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Rusya'nın Ukrayna'yı geniş çaplı işgali, Polonyalılar arasında ülkelerini savunma aciliyetini artırsa da, gönüllü askeri eğitime başvuranların sayısı beklenenden çok daha yüksek oldu.

REKLAM

Polonya ordusu, ülkenin gençliğini birleştirmek ve onları Rusya'nın olası saldırılarına karşı vatanlarını savunmak üzere eğitmek için bir girişim başlattı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir zamanlar Sovyet nüfuz alanında olan diğer ülkeler için de planları olabileceği yönündeki endişeleri artırdı.

Bu endişelerin ortasında Polonya, ordusunu 198.000 adamla genişletmeye karar verdi.

“Orduyla Tatil” projesi kapsamında 28 günlük bir eğitim kampı düzenleniyor ve çoğunluğu yeni mezun olan 18 yaş üstü kişilere temel eğitim veriliyor. Katılımcılara 6.000 zloti (1.400 euro) ödeniyor.

Yetkililer, Polonya genelinde 70 noktada gerçekleştirilen programa yoğun ilgi olduğunu söylüyor.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Binbaşı Michal Tomczyk, Rusya'nın 2022'de Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı işgalinin Polonyalılar arasında ülkeyi savunma ihtiyacını yeniden uyandırdığını söyledi.

“İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana böyle bir tehditle karşılaşmadık” diyen Tomczyk, bakanlığın programa 10 bin gönüllü almayı planladığını ancak gönüllü sayısının 11 binin üzerinde olduğunu ifade etti.

Eğitimin tamamlanmasının ardından gönüllüler, “Polonya'ya sadakatle hizmet edeceğim… hayatımı veya kanımı kaybetmek anlamına gelse bile” sözlerini içeren askeri yemin edecekler.

Lomza'nın gönüllüleri eğiten 18. Lojistik Alayı komutanı Albay Pawel Galazka, askeri hayatı seçenlerin profesyonel silahlı kuvvetlerin veya Bölgesel Savunma Kuvvetlerinin bir koluna katılabileceğini veya yedek asker olarak görev yapabileceğini söyledi.

Galazka, “Ordu mümkün olduğu kadar çok vatandaşı eğitmek istiyor” dedi.

“Doğudan gelen tehdidi herkes biliyor”

Hibrit savaş

Rusya'nın 2014 yılında ilk kez Ukrayna topraklarını ele geçirmesi bölgede huzursuzluk yarattı, ancak başlattığı geniş çaplı işgal, Baltık Denizi'nden Karadeniz'e kadar büyük bir güvenlik seferberliğini tetikledi ve hem ulusları hem de bireyleri bir gün silahlanma olasılığını düşünmeye zorladı. . .

İsveç ve Finlandiya NATO'ya katılmak için tarafsızlıklarını sona erdirirken, diğer ülkeler de zorunlu askerlik hizmetini getirmeyi düşünüyor. Danimarka zorunlu askerlik hizmetini kadınlara da genişletmeyi planladığını duyurdu.

Tehdit, hem NATO hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Polonya'da da yakından hissediliyor. Bazı başıboş Rus füzelerinin Polonya topraklarına düştüğü görüldü.

Rusya'nın müttefiki Belarus sınırına her gün çok sayıda göçmen geliyor. Geçtiğimiz günlerde bir grup Polonyalı yetkililere saldırarak bir askeri öldürdü. Varşova, göçmenlere yönelik baskıların Rusya ve Belarus tarafından Batı'ya karşı hibrit bir savaş taktiği olarak kullanıldığını söylüyor.

Almanya'nın başkenti Berlin'de geçtiğimiz günlerde Ukrayna'nın toparlanmasıyla ilgili düzenlenen uluslararası konferansta Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, “Ruslar ve Belaruslular sınırımıza saldırı başlattılar” dedi.

Rus yetkililer Polonya'yı geçmişte de birçok kez tehdit etmişti. Rusya'nın eski başkanlarından biri ve Putin'in müttefiki Dmitry Medvedev, Polonya'yı devletini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan “tehlikeli bir düşman” olarak nitelendirdi.

Polonya'nın kuzey sınırı boyunca Moskova'nın yaklaşık 100 taktik nükleer savaş başlığı depoladığına inandığı Kaliningrad bölgesi yer alıyor.

REKLAM

Yeni eğitime katılan gönüllülerden 34 yaşındaki Magdalena Klos, Polonyalıların hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Uzun süredir asker olmayı hayal eden ancak çocuklarının bu hayali gerçekleştirecek kadar büyümesini bekleyen Klos, artık zamanın geldiğini, çocuklarının artık 9 ve 11 yaşında olduğunu söyledi.

Formayı giymekten gurur duyuyorum” dedi. “Ben sadece bir anne ve eş değilim, aynı zamanda bir askerim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir