Rusya'dan Hint-Pasifik Uyarısı: “ABD sıcak bir aşamaya yaklaşıyor…” – Son Dakika Dünya Haberleri

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Lavrov: ABD ve Hint-Pasifik'teki müttefikleri “Durumu daha da kötüleştiriyor ve sıcak bir aşamaya yaklaştırıyor”. söz konusu.

Lavrov, “Kuzey Kore son zamanlarda ABD ve müttefiklerinin bu bölgedeki provokatif eylemleri (ABD, Güney Kore ve Japonya'nın ortak tatbikatları) konusunda büyük endişesini dile getirdi. “Bu tür eylemler, durumu sıcak bir aşamaya girecek kadar kışkırtmayı ve ağırlaştırmayı amaçlıyor.” Dedi.

Lavrov, Rusya “Washington ve uyduları, Kore Yarımadası'nda huzursuzluk yaratmaya çalışırken bu tür planlar yapıyor.” Bunu göz ardı etmediğini belirtti.

Lavrov, Washington'un havacılık sektörüne yaptırımlar uygulayarak ülkelere kasıtlı olarak zarar verdiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin helikopter kazasına dikkat çeken Lavrov, şunları söyledi: “Amerikalılar bu konunun dışında kalıyor, ancak gerçekte havacılık da dahil olmak üzere Amerikan ekipmanlarının bir kısmı, ABD'nin yaptırım uyguladığı diğer ülkelere sağlanmıyor.” Dedi.

Lavrov, “Bu, ortalama vatandaşa kendi ulaşım araçlarını kullanarak kasıtlı olarak zarar vermekle ilgilidir. “Bu, bileşenler tedarik edilmediğinde güvenliğin azalmasıyla doğrudan bağlantılı.” dedi.

Lavrov, Batı tarafından uygulanan yaptırımların ilgili ülkelerin yetkililerinin davranışlarını iyileştirmeyi amaçladığını ve ortalama vatandaşın çıkarlarını etkilemediğini söyledi. “mantraların” “açık ve net bir yalan” Şunu belirtti:

“Bu, Batılı ortakların mutlak güvenilmezliğini, ticaret, ekonomi, yatırım veya finans gibi herhangi bir alanda müzakere yapma konusundaki yetersizliklerini gösteriyor ve şimdiden her yerde tartışma konusu haline geldi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir