Rusya Savunma Bakan Yardımcısı yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı

2016'dan bu yana savunma bakan yardımcısı olarak görev yapan 48 yaşındaki Ivanov'un suçlu bulunması halinde 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması muhtemel.

REKLAM

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Timur İvanov, yolsuzluk suçlamasıyla bugün mahkeme tarafından tutuklandı.

Interfax haber ajansının haberine göre Ivanov, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra mahkeme tarafından “büyük çaplı” rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı.

İzvestia gazetesi, Ivanov'un tüm evlerinin güvenlik güçleri tarafından arandığını yazdı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Sergey Shoigu'nun Ivanov'un Salı günü tutuklanmasından önce bilgilendirildiğini söyledi.

Reuters, Ivanov'un Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgalinden bu yana yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan en üst düzey yetkili olduğunu bildirdi.

15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak

Ivanov suçlu bulunursa 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Ivanov'un tutuklanmasının, Rusya'nın yönetici seçkinleri arasındaki çatışmayı ve Rusya'nın Sovyet sonrası silahlı kuvvetlerine musallat olan yolsuzlukla ilgili tartışmayı ortaya çıkardığına inanılıyor.

48 yaşındaki Ivanov, 2016'dan beri savunma bakan yardımcısıydı.

Hakkında uzun süredir yolsuzluk suçlamaları vardı.

Rusya'daki askeri meselelerle ilgili görüşlerini internette paylaşan blogcular, uzun süredir generalleri yolsuzluk yapmak ve rüşvet almakla suçluyor.

Rusya Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, Ivanov ve ailesini 2022'de aşırı lüks bir hayat yaşamakla suçladı.

Ivanov ayrıca, orduda görev yapan askerlerin barınması için konut ve askeri tesislerin inşasından sorumlu olan Savunma Bakanlığı'na ait şirketin yönetiminden de sorumluydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir