Rusya: Konser salonu saldırganlarıyla Ukraynalı milliyetçiler arasındaki bağlantıyı kanıtladık

Rus müfettişler, konser salonu katliamını gerçekleştiren saldırganların Ukraynalı milliyetçilerle bağlantılı olduğuna dair kanıt bulduklarını açıkladı.

REKLAM

Geçen hafta Moskova yakınlarında bir konser salonuna düzenlenen saldırının sorumlusu Irak İslam Devleti ve Levant'ın (IŞİD-H) Afganistan'daki Horasan şubesiydi. üstlenmek Rusya ise saldırının Ukrayna ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor.

Şu ana kadar iddialarına dair hiçbir kanıt sunmayan Rusya, ilk kez Ukrayna ile bağlantısını gösterdiğini söyledi.

Devlet Soruşturma Komitesi müfettişleri Perşembe günü yaptıkları açıklamada, 140'tan fazla kişiyi öldüren silahlı kişilerin “Ukraynalı milliyetçilerle” bağlantılı olduğuna dair kanıt bulduklarını duyurdu.

Açıklamada, “Gözaltına alınan teröristlerle yapılan çalışmalar, ele geçirilen teknik cihazların incelenmesi ve mali işlemlere ilişkin bilgilerin analizi sonucunda bunların Ukraynalı milliyetçilerle bağlantıları olduğuna dair deliller elde edildi” denildi. Söylendi.

Açıklamada, saldırganların Ukrayna'dan önemli miktarda nakit ve kripto para aldığı ve terörün finansmanına karışan bir şüphelinin daha yakalandığı belirtildi.

Şüpheliler Tacikistan ve Kırgızistan'dan

Geçen Cuma günkü saldırıdan sonraki ilk 24 saat içinde 11 kişi tutuklandı. dört saldırgan olduğu iddia edildi Bu kişilerden 7'sinin Tacikistanlı, diğerlerinin ise Kırgızistanlı olduğu iddia edildi.

FSB güvenlik servisi başkanı bu haftanın başında Ukrayna'nın yanı sıra ABD ve İngiltere'nin de olayda yer aldığına inandığını söyledi. dedi kiBEN.

Rusya, ABD'nin saldırının faili olduğu iddia edilen kişinin adını saldırıdan bu kadar kısa süre sonra açıklamasından şüpheleniyor.

Batılı güvenlik analistleri, saldırının, Ukrayna savaşına ve Rusya içinde bu savaşa karşı muhalefetin bastırılmasına odaklanan Rus istihbarat teşkilatlarının kaynakları ve öncelikleri hakkında soru işaretleri yarattığına dikkat çekiyor.

Olaydan önce ABD, Rusya'da aşırılık yanlıları tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği düşünülen bir saldırı hakkında bilgi aldığını kamuoyuna açıklamıştı. Amerikalı yetkililer saldırıyı suçladı IŞİD-H Öyle olduğuna inandıklarını söylüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir