Roma'da 5 bin aktivist kürtaj ve ötenaziyi protesto etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Protestolar, “rahimden doğal ölüme kadar yaşam hakkını savunan” kürtaj karşıtı ve ötenazi derneği 'Pro Vita & Famiglia' tarafından düzenlendi.

REKLAM

Roma'da 5 bine yakın “yaşam hakkı savunucusu” varhayat yanlısı) kürtaj ve ötenaziye karşı gösteri yapmak için Cumartesi günü toplandı.

Protesto çağrısının başlığı “Pro Vita & Famiglia” (doğum sonrası dönemden doğal ölüme kadar yaşam hakkını savunan ve kadın ile erkek arasındaki evliliğe dayalı aileyi destekleyen) başlığını taşıyor.Hayatın ve ailenin destekçileri) dernek tarafından oluşturuldu.

Kürtaj karşıtı aktivistlerin kürtaj kliniklerine girmesine izin veren düzenleme, Nisan 2024'te İtalya Senatosu tarafından kabul edildi.

Bu düzenleme, kadın hakları örgütleri tarafından kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar üzerinde baskı yaratarak kürtaj hakkının önünde fiili bir engel olarak değerlendiriliyor.

Yaşam hakkı savunucularından Marco Andreoni, “Bu yasaya karşı çıkanların, bizi yobaz olarak görenlerin olduğunu biliyoruz ama biz 194 sayılı yasaya ve kürtaja karşıyız, hakkı savunuyoruz” dedi. hayata.”

Kanun no. İtalya'da 1978'de kabul edilen 194 sayılı Kanun, hastanelerin kürtaj hizmeti sunması gerektiğini belirtiyor.

Ancak aynı zamanda doktorlara ve hemşirelere, dini veya kişisel inançlarına aykırı olması durumunda “kürtajı reddetme” hakkı da veriyor.

Seçim kampanyasını “Tanrı, vatan ve aile” sloganıyla yürüten İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İtalya'nın demografik krizini tersine çevirmek için kadınları çocuk sahibi olmaya teşvik ediyor.

İtalya'da kadınların doğurduğu çocuk sayısında azalma var. 2010 yılında her kadından birinin 1,44 çocuğu varken, 2023 yılında her kadından birinin ortalama 1,2 çocuk sahibi olacağı kaydedildi. Bir ülke nüfusunun sabit kalabilmesi için bu oranın 2,1 çocuğa eşit olması gerekiyor.

AB verilerine göre İtalya'nın nüfusu 2010 yılında 59,2 milyon iken 2023 yılında bu rakam 58,8 milyona düştü.

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT), ülkede doğum oranının üst üste on beşinci yıldır azaldığını açıkladı. ISTAT, doğumların 2023'te tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü tespit etti.

Ülkede geçen yıl 379 bin doğum kaydedildi; Bu rakam 2022 yılına göre yüzde 3,6, 2008 yılına göre ise yüzde 34,2 oranında düşüş anlamına geliyor.

Kürtajın 1978'den bu yana yasal olduğu İtalya'da Başbakan Meloni yasayı geri çekmeyeceği konusunda ısrar ediyor ve yalnızca “tamamen uygulandığını görmek” istiyor.

Ancak yakın zamanda kabul edilen düzenleme, kürtaj karşıtı grupların, kürtaj isteyen kadınların danışmanlık için başvurduğu halk sağlığı merkezlerine erişmesine izin veriyor.

Sağcı siyasetçilere göre bu değişiklik, kürtajı caydırıcı ve anneliği destekleyen hükümleriyle kürtajı yasallaştıran 1978 tarihli yasanın temel amacını yerine getiriyor.

Sol muhalefete göre bu karar, muhaliflere göre Meloni'nin 2022'deki seçim zaferini takip edecek olan kürtaj hakkını ortadan kaldırıyor.

Son G7 zirvesinin sonuç bildirgesinde kürtaja atıf yapılması konusunda da bazı anlaşmazlıklar ortaya çıktı.

14 Haziran'da yayınlanan nihai zirve bildirisinde “kürtaj” kelimesine yer verilmedi ancak “üreme sağlığı ve hakları”nın desteklenmesi gerektiğine atıf yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir