Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan karar taslağı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes sağlanması, bunun kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese dönüşmesi yönünde çağrıda bulunan bir kararı kabul etti. Bu nedenle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Ekim 2023'ten bu yana ilk kez Gazze'de ateşkes çağrısı yapan bir kararı kabul etti.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes sağlanması, bunun kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese dönüşmesi yönünde çağrıda bulunan bir kararı kabul etti.

ABD, Hamas'ın elindeki tüm rehinelerin serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunan karara katılmadı.

Bu nedenle karar, ABD'nin veto yetkisini kullanmaktan imtina etmesi üzerine 14-0 oyla kabul edildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil ateşkes çağrısı kararını protesto etmek amacıyla üst düzey bir heyetle Washington'a yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

ABD dışında BM Güvenlik Konseyi'nin geri kalan üyeleri, seçilmiş 10 ülkenin önerdiği karar lehinde oy kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan (seçilmiş) üyelerinin sunduğu karar taslağı, 22 üyeli BM “Arap Grubu”nun yanı sıra Rusya ve Çin tarafından da desteklendi.

Ramazan'ın 9 Nisan'da sona ermesi nedeniyle ateşkes çağrısı yalnızca iki hafta sürecek, ancak taslakta çatışmalara ara verilmesinin “kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese” yol açması gerektiği belirtiliyor.

Karar taslağında “kalıcı ateşkes” terimi üzerinde anlaşmaya varıldı. Ancak ABD heyeti metinde son dakika değişikliği talep ederek “kalıcı” kelimesini “kalıcı” olarak değiştirdi.

Analistlere göre ABD böylece ateşkes sürecine İsrail lehine esneklik kazandırdı.

Rusya'nın, oylama öncesinde deklarasyonu orijinal haline döndürme yönündeki değişiklik teklifi ABD tarafından veto edildi.

7 Ekim'den sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ilk kez Gazze'de ateşkes çağrısı yapan bir kararı kabul etti.

Ramazan ateşkesinin kalıcı ateşkese dönüştürülmesi yönünde çağrılar yapıldı

Karar, BM Güvenlik Konseyi'nin Filistin meselesine ilişkin bugüne kadar aldığı kararları hatırlatıyor ve tüm tarafların uluslararası hukuka, uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna saygı gösterme yükümlülüğünün bulunduğunu belirtiyor.

Kararda, sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılar ile her türlü terör eylemi kınanıyor ve tutukluların yakalanmasının uluslararası hukukun ihlali olduğu belirtiliyor.

Karar, Gazze Şeridi'ndeki vahim insani duruma ilişkin derin endişeyi vurguluyor ve Mısır, Katar ve ABD'nin gösterdiği diplomatik çabaları takdir ediyor.

Kararda, “Ramazan ayı boyunca derhal ateşkesin tüm taraflarca saygıyla karşılanması, bunun kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese ve tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasına yol açması” çağrısında bulunuldu ve rehinelere insani yardım ve tıbbi tedavi sağlamak için erişim talep edildi.

AA Haber'in haberine göre karar, taraflara, esir tutulanlara karşı uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağrıda bulundu.

Kararda, Gazze Şeridi'ne insani yardım ulaştırılmasının acilen artırılmasının önemi vurgulanırken, sivillerin korunması ve gerekli insani yardımın sağlanması için tüm engellerin kaldırılması çağrısında bulunuldu.

Kararda durumun dikkatle takip edileceğinin altı çizildi.

REKLAM

ABD taslak kararı

22 Mart'ta oylamaya sunulan ve Çin ile Rusya'nın veto ettiği ABD karar taslağı, 20 Şubat'ta müzakerelere açıldı.

Tasarı, Gazze'deki ateşkesi rehinelerin serbest bırakılmasına bağlayarak diplomasiyi destekleme çağrısıyla sınırlıydı.

Diplomatik çabalarla sağlanacak ateşkesin sürdürülebilir bir ateşkese dönüştürülmesinin öneminin altı çizilen tasarıda, “Hamas ve diğer terörist ve aşırıcı grupların Filistin halkını temsil etmediği” ve Hamas'ın “terör örgütü ilan edildiği” vurgulanıyor. bazı Üye Devletler.”

Karar taslağı onuncu kez oylandı

7 Ekim 2023'ten sonra Gazze konusunda çok sayıda oturum gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bugün 10 karar tasarısı oylandı.

Bu kararla birlikte 2712 ve 2720 sayılı kararlar da kabul edildi.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir