AB, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında Apple, Facebook ve Google'a soruşturma başlattı

Şirketlere karşı başlatılan ayrı soruşturmalar, teknoloji devlerinin gücünü azaltmayı amaçlayan Avrupa dijital pazarlar yasasının yürürlüğe girmesinden sonra geldi.

REKLAM

Avrupa Komisyonu bugün (25 Mart), Avrupa Birliği pazarındaki hakimiyet kurallarını çevrimiçi teknoloji devlerini de kapsayacak şekilde genişleten yeni mevzuatın yürürlüğe girmesinin ardından Apple, Meta ve Google'ın ana şirketi Alphabet hakkında yasaya uymadıkları gerekçesiyle soruşturma başlattı.

AB'nin yürütme organı olan Komisyon, Google'ın arama sonuçlarında ürünlerini tercih edip etmediğini ve Apple'ın yeni uygulamasının olumlu olup olmadığını sordu. iş modeli ve Meta Facebook kullanıcılarının hedefli reklamlardan kaçınması. aylık ücret Ödeyebilecekleri öde ya da izin politikalarını inceleyin.

Başkan yardımcısı, “Bu şirketlerin önerdiği çözümlerin, Avrupa'da açık ve rekabetçi dijital pazarlar sağlamak için 7 Mart'ta yürürlüğe giren yeni bir AB yasası olan Dijital Pazarlar Yasası (DMA) ile tam olarak uyumlu olmadığından şüpheleniyoruz” dedi. -Komisyon başkanı. Margarethe Vestager gazetecilere şunları söyledi: “Bu şirketlerin uyumluluğunu araştıracağız.” dedi.

“Komisyon hızla harekete geçiyor”

CCIA Europe'a göre Avrupa Komisyonu, dijital platformları temsil eden bir ticari kuruluş olan konuyu soruşturmak için acele ediyor.

CCIA Avrupa başkanı Daniel Friedlaender yaptığı açıklamada, “Komisyon aceleyle hareket ediyor gibi görünüyor. Bu hamle, sektörün DMA uyum sürecinin siyasallaşabileceği yönündeki korkularını doğrulama riski taşıyor.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Ancak AB'nin Sanayiden Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton, soruşturmaların şirketler için “beklenmedik” olmadığını söyleyerek şunları ekledi: “Bunları hazırlamak için çok zaman harcadık; kimse sürprize yakalanmadı.” dedi.

Şirketler ne dedi?

Apple'ın uygulamalarını DMA uyumlu olarak değerlendirdiğini söyleyen bir sözcü, Euronews'e şirketin “Avrupa Komisyonu ve geliştiricilere karşı esneklik ve hassasiyet gösterdiğini, onların geri bildirimlerini dinleyip dikkate aldığını” söyledi.

Bir Meta sözcüsü ayrıca şirketin “Komisyon ile yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğini” ve abonelik hizmetinin DMA da dahil olmak üzere düzenleyici yükümlülükleri karşılamak üzere tasarlandığını söyledi.

Komisyon, soruşturmayı on iki ay içinde sonuçlandırmayı planlıyor; bu, söz konusu şirketlere küresel cironun %10'una kadar para cezasıyla sonuçlanabilecek.

Komisyon ayrıca Apple'ın alternatif uygulama mağazaları için yeni fiyatlandırma yapısı ve Amazon'un çevrimiçi pazar derecelendirme uygulamaları hakkında da açıklama istediğini söyledi.

Amazon.com e-ticaret sitesi de dahil olmak üzere DMA, Tik takİş kullanıcıları ve tüketiciler arasında önemli bir geçit sağlayan büyük dijital platformların sahibi olan ByteDance ve kapı denetleyicisi Microsoft da dahil olmak üzere başlıca çevrimiçi hizmetleri açıklamaktadır.

Alphabet yorum talebimize henüz yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir