Paris Olimpiyatları öncesinde göçmenlerin başka şehirlere taşınması belediye başkanlarını kızdırdı

Yerel yöneticiler ve sağcı politikacılar, göçmen ve mültecilerin başkentteki ülke geneline dağılımını Paris Olimpiyatları için bir “temizlik çabası” olarak görüyor.

REKLAM

Fransa'nın başkenti Paris, özellikle Afrika, Güney Asya ve Orta Doğu'dan gelen mülteci ve göçmenler için uzun süredir bir çekim merkezi olmuştur ancak gelenlerin sayısı, şehrin sunduğu kısa süreli konaklama fırsatlarını çok geride bırakmaktadır.

Bunun sonucunda evsiz kalanlar köprü altlarında ya da başkentin çevresindeki boş arazilerde yaşıyorlardı. yetkisiz alanlar ve bu kamplar düzenli olarak polis tarafından kaldırılıyor.

Hükümet politikasının bir parçası olarak bu kamplara sığınan kişilere sığınma başvurusunda bulunma fırsatı veriliyor ve bunların birçoğu ülkenin diğer yerleşim yerlerindeki tesislere naklediliyor.

Ancak mevcut hükümet politikasından şikayetçi olan Fransa'daki kırsal alanların ve küçük kasabaların belediye başkanları, göçmenlerin başkentten iç kesimlere hareketine tepki gösteriyor.

Yerel yetkililer ve sağcı politikacılar bunun Paris Olimpiyatları öncesindeki “temizlik çabaları” ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor.

Üç haftalık konaklama masrafları devlet tarafından karşılanıyor

Fransa'nın orta kesimindeki Orleans şehrinin sağcı belediye başkanı Serge Grouard, yaklaşık 500 evsiz göçmenin 100.000 nüfuslu şehre hiçbir uyarı yapılmadan geldiğinden şikayet ediyor.

Grouard gazetecilere verdiği demeçte, “Her üç haftada bir, içinde 35 ila 50 kişi bulunan bir otobüsün Paris'ten Orleans'a geldiği görüldü.” dedi ve bunun temmuz ve ağustos aylarında yapılacak Olimpiyatlar öncesinde başkenti “temizlemek” için yapıldığına dair söylentiler olduğunu da sözlerine ekledi.

Grouard ayrıca yaptığı açıklamada, her yeni gelene masrafları devlete ait olmak üzere bir otelde üç hafta konaklama teklif edildiğini, ancak daha sonra kendi başının çaresine bakıldığını söyledi.

“Sorumsuz ve tehlikeli”

Ocak ayında, Fransa'nın güneybatısındaki Toulouse yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Lavaur'un sağcı belediye başkanı Bernard Carayon, göçmenleri ülkenin diğer bölgelerine taşıma politikasını “sorumsuz” ve “tehlikeli” olarak nitelendiren halka açık bir mektup yazdı.

Bu politikanın, Paris'in Olimpiyat Oyunları'ndan altı ay önce “düzenli” ve kontrol edilebilir görünmesini sağlamak amacıyla tasarlandığını iddia eden Carayon, “Bu kabul edilemez” şeklinde tepki gösterdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Eylül 2022'de yaptığı konuşmada sığınmacı ve mültecilerin ülke geneline dağıtılması fikrini destekledi.

“Toplumsal temizlik”

Şubat ayında, 80 Fransız hayır kurumundan oluşan Revers de la medaille (Madalyonun Diğer Yüzü) adlı şemsiye kuruluş, Paris'i Olimpiyatlar öncesinde göçmenlerden, evsizlerden ve fahişelerden kurtarma çabalarını “toplumsal temizlik” olarak kınadı.

Merkez partiler ayrıca göçmenlerin kırsal alanlara ve küçük kasabalara yerleşmesinin “demografik geçiş” yaratmaya yardımcı olabileceğini savunuyor.

Ancak sağcı ve aşırı sağcı politikacılar, Macron'u genellikle yabancılara karşı ihtiyatlı olan geleneksel topluluklara yoksulluğu, suçu ve İslamcılığı sokmakla suçlayarak bu politikayı kınıyor.

Avrupa Birliği istatistiklerine göre 2023 yılında bir milyondan fazla kişi AB'ye sığınma başvurusunda bulundu. Bu rakam son yedi yılın en yüksek seviyesine işaret ediyor. 2023'te 167 bin mülteciyi ağırlayan Fransa, Almanya'dan sonra Avrupa'da en fazla talep alan ikinci ülke olacak. bir ülke haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir