Almanya'da vatandaşlık sınavına İsrail, Holokost ve Yahudilikle ilgili sorular da eklendi

Almanya'daki vatandaşlığa kabul sınavında gelecekte İsrail, Holokost ve Yahudilik ile ilgili soruların da yer alacağı bildirildi.

REKLAM

Spiegel dergisinin haberinde, Alman İçişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz aylarda Alman vatandaşlığı sınavına dahil edilebilecek soru listesini güncellediğini okuduk.

Haberde, listeye İsrail, Holokost ve Yahudilik ile ilgili yeni soruların eklendiği ve Bakanlığın, Yahudi karşıtı olanların Almanca edinmesini engellemek amacıyla bu soru listesini yönetmelikle zorunlu hale getirmeyi planladığı belirtildi. vatandaşlık.

Haberde, Yahudi ibadethanelerinin adları, İsrail Devleti'nin ne zaman kurulduğu, Almanya'nın İsrail'e karşı özel sorumluluğunun nedeni, Holokost'u inkar edenlerin ülkede ne kadar ceza alacağı, Yahudilerin en çok hangi ülkelerde yaşadığı listede yer alıyor. Almanya'dakiler Almanya'dandır. Almanya'nın en büyük Yahudi nüfusuna sahip şehirleri olan Almanya'daki Maccabi Yahudi spor kulüplerine kimlerin üye olacağı, İsrail'in hangi hukuki temele dayanarak kurulduğu ve hangi Yahudi karşıtı davranışların eklendiği gibi soruların yanıtlandığı kaydedildi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yeni soru listesini önemli bir adım olarak gördüğünü belirterek, şunları söyledi: “Bizim değerlerimizi paylaşmayan hiç kimse Alman pasaportu alamaz. Burada biz çok net bir kırmızı çizgi çizdik.” dedi.

Faeser, Yahudi karşıtlığının, ırkçılığın ve diğer insanlara yönelik aşağılama biçimlerinin Alman vatandaşlığı almanın önünde engel olduğunu söyledi.

Almanya'nın Holokost nedeniyle İsrail'i ve Yahudileri koruma konusunda özel bir sorumluluğa sahip olduğunu belirten Faeser, “Bu sorumluluk bugün kimliğimizin bir parçası.” değerlendirmesini yaptı.

Faeser, Alman olmak isteyen herkesin bunun ne anlama geldiğini bilmesi ve Almanya'nın sorumluluğunu kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

Alman vatandaşlığını kazanmanın önkoşulları vatandaşlık sınavını geçmektir. Testte Almanya'nın hukuki ve sosyal düzeninin yanı sıra ülkedeki yaşam koşullarına ilişkin sorular yer alıyor. Sınavda 300'den fazla sorudan oluşan listeden 33 soru sorulmaktadır. Alman vatandaşı olmak isteyen kişinin 17 soruyu doğru cevaplaması gerekiyor.

Ancak 27 Haziran'dan itibaren Almanya'da çifte vatandaşlığı kolaylaştıracak “Vatandaşlık Kanununun Modernizasyonu Hakkında Kanun” yürürlüğe girecek.

Kanun ne getiriyor?

Kanuna göre Alman vatandaşlığını kazanmak için gereken yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilecek.

Alman vatandaşlığını kazanmak isteyen kişinin, ülkenin yaşam koşullarına uyum sağlama konusunda akademik veya mesleki açıdan başarılı olması, gönüllü çalışmalar yapması veya dil öğrenmek için özel çaba göstermesi halinde bu süre 3 yıla indirilecek.

Çifte vatandaşlık imkânı sağlanacağından, daha önce var olan ve gençleri 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı veya Alman vatandaşlığı arasında tercih yapmaya zorlayan “isteğe bağlı model” tamamen kaldırılacak.

Almanya'da doğan çocuklar, Alman vatandaşı olmasalar bile ebeveynlerinden birinin ülkede en az 5 yıldır yasal olarak ikamet etmesi durumunda Alman vatandaşlığını alabilecekler.

Alman vatandaşlığını kazanmak isteyen kişinin, sosyal yardım almadan kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlaması gerekmektedir.

İş sözleşmesi kapsamında, 30 Haziran 1974 tarihine kadar Federal Almanya Cumhuriyeti'ne (Batı Almanya) ve eski Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne (Doğu Almanya) gelen işçiler için yazılı vatandaşlık sınavına girme zorunluluğu da kaldırılacak. 13 Haziran 1990 tarihine kadar sözleşmeli işçi olarak.

Yahudi aleyhtarı, ırkçı, yabancı düşmanı veya diğer insanlık dışı eylemlerde bulunanlara Alman vatandaşlığı verilmeyecektir. Alman vatandaşlığını kazanmak isteyenler, özgürlükçü bir toplumun değerlerinin yanı sıra Almanya'nın Nasyonal Sosyalist rejime ve onun sonuçlarına karşı özel tarihsel sorumluluğunu da kabul etmelidir.

Ayrıca çok eşli olanlar veya Anayasa'da kadın-erkek eşitliğini ihlal edenler vatandaşlığa alınmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir