OPEC şunu bildirdi: Günde 48 bin varil düşüş – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) aylık petrol piyasası raporuna göre, Nisan ayında ham petrol üretimi Kongo ve İran'da artarken, Nijerya, Irak ve Venezuela'da azaldı.

Günlük petrol üretimi Nijerya'da 46 bin varil, Irak'ta 32 bin varil, Venezuela'da ise 13 bin varil azaldı. Aynı dönemde petrol üretimi Kongo'da 21 bin varil, İran'da ise 14 bin varil arttı.

Grubun en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan'da üretim geçen ay 2.000 varil arttı.

OPEC'in ham petrol üretimi Nisan ayında bir önceki aya göre günlük 48 bin varil düşerek 26 milyon 580 bin varil civarına geriledi.

Dünya çapında açılan kuyu sayısı geçen ay 60 azalarak 1.797'ye geriledi. Kule sayısı OPEC ülkelerinde 4 adet, OPEC dışı ülkelerde ise 56 adet azaldı.

KÜRESEL PETROL TALEBİNDE ARTIŞ

Bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre 2 milyon 250 bin varil artarak 104 milyon 460 bin varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

Petrol talebindeki artışın, hava ve kamyon taşımacılığı da dahil olmak üzere karayolu taşımacılığından ve OECD üyesi olmayan ülkelerdeki sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerindeki artıştan kaynaklanması bekleniyor.

Ayrıca, başta Çin ve Orta Doğu olmak üzere OECD üyesi olmayan ülkelerdeki kapasite artışlarının ve petrokimya marjlarının da talep artışını etkilemesi bekleniyor.

Küresel talebin 2025 yılında günlük 1 milyon 850 bin varil artarak 106 milyon 310 bin varile ulaşacağı, OECD ülkelerinde günde 100 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise günde 1 milyon 700 bin varil artacağı tahmin ediliyor. Köyler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir