Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin Devleti'ni tanıyacaklarını açıkladı

Norveç, İrlanda ve İspanya önümüzdeki günlerde Filistin devletini tanıyacaklarını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, İrlanda ve Norveç büyükelçilerine derhal İsrail'e dönmeleri talimatını verdi.

REKLAM

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin Devleti'ni tanıyacaklarını açıkladılar. Tel Aviv, Norveç ve İrlanda'daki büyükelçilerini geri çağırdı.

İlk olarak Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store şunu söyledi: “Tanınma olmadan Ortadoğu'da barış olamaz.”

Geçtiğimiz haftalarda birçok Avrupa Birliği ülkesi, bölgede kalıcı barış için iki devletli çözümün şart olduğunu öne sürerek kendisini tanımaya karar vereceklerini açıklamıştı.

Norveç hükümeti, uluslararası hukuk ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları uyarınca 28 Mayıs'ta Filistin'i 1967 sınırlarıyla tanıyacağını duyurdu.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Norveç hükümeti, Norveç'in Filistin'i bir devlet olarak tanımasına karar verdi” dedi. dedi.

Hem İsraillilere hem de Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi canlı tutmaları gerektiğini belirten Store, bunların “barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki devlet” olduğunu vurguladı.

Hükümetten yapılan açıklamada, Norveç'in iki devletli çözümü desteklediği ve ilerletmeye çalıştığı, Filistin'in bir devlet olarak tanınmasının Norveç'in Orta Doğu'daki çatışmaya kalıcı bir çözüm getirme yönünde uzun süredir devam eden tutumunun altını çizdiği belirtildi. Ancak iki devletli çözümle bu mümkün olabilir.

Bildiride, uluslararası hukuk ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca, Filistin'in 28 Mayıs'ta Avrupa'daki benzer düşüncedeki ülkelerle aynı zamanda 1967 sınırlarıyla tanınacağı belirtiliyor.

Bu gelişme, 1993 yılında ilk Oslo Anlaşması'nın imzalanmasından 30 yıldan fazla bir süre sonra gerçekleşti. O tarihten bu yana Norveç hükümeti, “Filistinlilerin iki devletli çözüme yönelik önemli adımlar attığını” ifade etti.

Norveç hükümeti, “Gazze'deki savaş ve Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşimlerin devam eden genişlemesi, Filistin'deki durumun onlarca yıldır olduğundan daha zor olduğu anlamına geliyor” dedi.

İrlanda Başbakanı Harris: Filistin'i tanıyoruz

Norveç'in ardından İrlanda Başbakanı Simon Harris de ülkesinin Filistin devletini tanıyacağını duyurdu.

Başbakan Harris, Filistin halkının özgür yaşama arzusunu tanıyan bugünkü duyurunun güçlü siyasi ve sembolik değere sahip olduğunu söyledi.

İrlanda başbakanı, diğer ülkelerin de “önümüzdeki haftalarda” Filistin devletini tanıma konusunda Norveç, İspanya ve İrlanda'ya katılacağına inandığını söyledi.

İspanya: Filistin'i 28 Mayıs'ta tanıyoruz

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de ülkesinin 28 Mayıs'ta Filistin devletini tanıyacağını söyledi.

2018'den bu yana İspanyol sosyalist lider olan Sanchez bunu açıkladı.

Sanchez, Filistin devletinin tanınmasına ve Gazze'de olası bir ateşkese destek sağlamak amacıyla aylardır Avrupa ve Orta Doğu ülkelerini geziyor.

Bu ayın başlarında İspanya Dışişleri Bakanı Jose Albares, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e hükümetinin bir Filistin devletini tanıma niyetini bildirdiğini söyledi.

Dünya Bankası'nın 2011 yılında Filistin'in devlet olarak işlev görebilmesi için gerekli temel kriterleri taşıdığını ve halka önemli hizmetler sunmak üzere ulusal kurumların kurulduğunu tespit ettiği belirtildi.

REKLAM

İsrail büyükelçilerini geri çağırıyor

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Norveç'in Filistin devletini tanıyacağını açıklamasının ve İrlanda'nın da aynısını yapmasının beklenmesinin ardından İrlanda ve Norveç büyükelçilerine İsrail'e dönmeleri talimatını verdi.

Katz, “İrlanda ve Norveç bugün Filistinlilere ve tüm dünyaya bir mesaj göndermeyi planlıyor: terörizm bedelini ödüyor” dedi.

Dışişleri bakanı, bu tanımanın Gazze'de tutulan İsrailli rehineleri iade etme çabalarını engelleyebileceğini ve “Hamas ve İran'ın cihatçılarını ödüllendirerek” ateşkes olasılığını azaltabileceğini söyledi.

Katz ayrıca benzer bir tavır alması halinde İsrail'in İspanya büyükelçisini geri çağırma tehdidinde bulundu.

Abbas: Diğer ülkeler de bunu kabul etmeli

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Norveç'in Filistin devletini tanımasını memnuniyetle karşıladı.

REKLAM

Diğer ülkeleri de aynı yolu izlemeye çağıran Abbas, Norveç'in açıkladığı kararın “Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkını” garanti altına alacağını ve İsrail ile iki devletli bir çözüme ulaşma çabalarını destekleyeceğini söyledi.

Türkiye'den Filistin Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı: “İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin Devleti'ni tanıyacaklarını açıklamalarından büyük memnuniyet duyuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Filistin'in tanınmasının uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın bir gereği olduğu vurgulanan deklarasyonda şöyle denildi: “Bu, işgal altındaki Filistin halkının gasp edilmiş haklarının geri kazanılması ve Filistin'in sahip olduğu statüye kavuşturulması açısından son derece önemli bir adımdır. ” Uluslararası toplumda bunu hak ediyor. Türkiye olarak daha fazla ülkenin Filistin'e destek vermesini istiyoruz.” “Tanınması için çaba göstermeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir